"Miasto 44": powstańcza moda na dużym ekranie

Ostatnia aktualizacja: 08.09.2014 11:00
19 września na ekrany kin wejdzie jedna z najgłośniejszych polskich premier tego roku - "Miasto 44" w reżyserii Jana Komasy. Film opowiada o Powstaniu Warszawskim, ale w sposób, jakiego w polskim kinie jeszcze nie było. Wojenny naturalizm łączy z hollywoodzkim rozmachem i estetyką świata gier wideo.
Audio
  • O kostiumach w "Mieście 44" opowiadają: Dorota Roqueplo oraz Anna Próchniak (Czwórka/Konturówka)
W filmie Miasto 44 główne role kobiece grają Zofia Wichłacz i Anna Próchniak
W filmie "Miasto 44" główne role kobiece grają Zofia Wichłacz i Anna PróchniakFoto: mat. prasowe/Kino Świat

Ekipa pracująca przy produkcji "Miasta 44" zadbała o najmniejsze szczegóły i krytycy potwierdzają, że Warszawa na dużym ekranie jeszcze nigdy nie wyglądała tak spektakularnie.

Czytaj także: Zofia Wichłacz - "Miasto 44" zmieniło moje życie [WYWIAD] >>>

Kostiumy do filmu zaprojektowała Dorota Roqueplo. Jak sama przyznaje, bardzo jej zależało, żeby jak najlepiej oddać klimat tamtych dni. - Uczestniczki Powstania Warszawskiego często sięgały po męską odzież, bo w trakcie walk nie miały od kogo pożyczyć sukienek - opowiada. - Chciałam, żeby zaprojektowane przeze mnie kostiumy były mieszanką ubrań cywilnych i tych używanych podczas walk.

Kostiumografka w swojej pracy opierała się na archiwalnych zdjęciach. - Znalazłam bardzo dużo wojennych fotografii, na których śliczne, młode dziewczyny wyglądają naprawdę pięknie - mówi Roqueplo. - Były bardzo kreatywne w podejściu do tego tematu, stawiały na oryginalność i do końca dbały o to, żeby dobrze wyglądać.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy z Dorotą Roqueplo oraz z aktorką Anną Próchniak, która w "Mieście 44" wciela się w postać Kamy.

(kul, ei)

Czytaj także

Pokolenie 89' - film o młodości, nie o generacji

Ostatnia aktualizacja: 03.06.2014 13:20
- Jestem dumny z młodych ludzi - mówi Paweł Jóźwiak-Rodan, który razem z internautami zrobił film "Moje 89 Pokolenie" o młodzieży wychowanej w wolnej Polsce.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Bobry" - punkowa lekkość bytu

Ostatnia aktualizacja: 11.08.2014 13:40
- Zrobiliśmy film o powrocie do pierwotnej pasji i jednocześnie o polskiej prowincji - mówią aktorzy z filmu "Bobry". - Graliśmy w różnych miejscach. Na przykład w lesie, w którym było więcej butelek niż drzew. I to nie była scenografia tylko prawdziwe życie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Magdalena Piekorz: w kinie szukam emocji, w życiu chcę harmonii

Ostatnia aktualizacja: 07.09.2014 11:00
W tym roku mija 10 lat odkąd jej debiutanckie "Pręgi" rozbiły pulę nagród na festiwalu filmowym w Gdyni. - W tym roku znów startuję w konkursie i pokażę "Zbliżenia" - mówi Magdalena Piekorz. - Tym razem będzie to opowieść o sile rodzinnych więzi łączących matkę i córkę.
rozwiń zwiń