Agata "Olek" Oleksiak: mistrzyni szydełka dzierga dla Tuwima

Ostatnia aktualizacja: 13.07.2013 10:00
Ubrała byka na Wall Street, szydełkowała dla brytyjskiej rodziny królewskiej, w łódzkiej Manufakturze wydziergała pokrowiec na lokomotywę. Kim jest Agata "Olek" Oleksiak?
Audio
  • Rozmowa z artystką Agatą "Olek" Oleksiak (Konturówka/Czwórka)
  • Dominik Olędzki na kursie kroju i szycia (Konturówka/Czwórka)
fragment instalacji Art-Lokomotywa autorstwa Agaty Olek Oleksiak
fragment instalacji Art-Lokomotywa autorstwa Agaty "Olek" OleksiakFoto: mat. prasowe/Manufaktura w Łodzi

Ukończyła Uniwersytet Adama Mickiewicza w Poznaniu i nowojorski La Guardia Community College. Swoje prace pokazywała m. in.: w Stanach Zjednoczonych, Brazylii, Turcji, Francji i na Biennale w Wenecji. Ostatnio w łódzkiej Manufakturze wydziergała na szydełku "ubranie" dla lokomotywy. To wszystko z okazji trwającego właśnie Roku Tuwima.

- To, jak dotąd, największe moje wyzwanie - opowiada artystka. - Bo nie ograniczało się ono jedynie do szydełkowania. Najpierw musiałam znaleźć odpowiednią lokomotywę, potem ją przetransportować i wreszcie zabrać się do dziergania - dodaje. W pracy "Olek" mogła liczyć na wsparcie pomocników: - Wybrałam cztery osoby, które współpracowały ze mną przy wcześniejszych projektach. W sumie szydełkowaliśmy bez przerwy 36 godzin - mówi autorka instalacji. - Celowo używam słowa "szydełkowaliśmy", bo jest w naszym gronie chłopak. "Młody" ma 17 lat i wiem, że na początku rodzice nie za bardzo chcieli się zgodzić na tę współpracę, ale w końcu udało mi się ich przekonać.

Gość "Konturówki" zdradził też, czym kieruje się w doborze obiektów do "ubrania": - Jakikolwiek przedmiot wybieram, zawsze zwracam uwagę na szczegóły. I na to, czy dana rzecz sama w sobie jest piękna. Muszą mi imponować jej kształty, a lokomotywa pod tym względem ma wiele do zaoferowania - usłyszeliśmy.

Art-Lokomotywę można podziwiać w łódzkiej Manufakturze do 19 sierpnia. Za swoje dzieło artystka odebrała statuetkę Złotego Glana. Nagroda Kina Charlie jest przyznawana ważnym i wyróżniającym się twórcom. W gronie laureatów jest m.in. Agnieszka Holland.

kul

Czytaj także

Puste przestrzenie pochłaniają dźwięk

Ostatnia aktualizacja: 30.06.2013 13:37
Katarzyna Krakowiak do swojej najnowszej rzeźby wykorzystuje budynek warszawskiej Zachęty. Puste przestrzenie galerii wchłoną dźwięki.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Teledysk - historia dobrze nakręcona

Ostatnia aktualizacja: 05.07.2013 13:50
13 urodziny polskiej MTV zbiegły się w czasie z koncertem artystki, która przywiązuje niezwykła wagę do swoich teledysków. Rihanna w niedzielę wystąpi w Gdyni, a my zajmiemy się najlepszymi wideoklipami w historii muzyki.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Chris Niedenthal: PRL był rajem dla fotografów

Ostatnia aktualizacja: 10.07.2013 12:30
Polski fotograf Chris Niedenthal należy do grona najbardziej cenionych fotoreporterów europejskich. Jego wczesne prace z lat 70. i 80. prezentuje teraz gdańska Łaźnia na wystawie "Dokument".
rozwiń zwiń