Szef kuchni: mężczyźni gotują impulsywnie, kobiety są bardziej dokładne

Ostatnia aktualizacja: 03.08.2013 19:05
Czy płeć ma wpływ na podejście do gotowania i kto tak naprawdę rządzi dziś w kuchni - odpowiada szef kuchni i pasjonat gotowania Tomasz Woźniak.
Audio
  • Szef kuchni, Tomasz Woźniak, opowiada o swojej pasji do gotowania (Konturówka/Czwórka)
Szef kuchni: mężczyźni gotują impulsywnie, kobiety są bardziej dokładne
Foto: Glow Images/East News

- Wszystko zaczęło się kiedy byłem 6-latkiem, cały mój świat kręcił się wokół jedzenia, a ulubionym miejscem w domu była kuchnia. Mam wrażenie, że od dziecka intuicyjnie wyczuwałem w czym mogę być dobry w przyszłości - wspomina gość "Konturówki".

Kuchnia jest tak samo przyjaznym miejscem dla kobiety jak i dla mężczyzny. Jednak statystyki pokazują, że to panowie częściej pełnią funkcję szefa kuchni. Z badań wynika, że mężczyźni genetycznie predestynowani są do gotowania - mają ok. 60% więcej kubków smakowych, a dzięki analitycznym umysłom odtworzenie przepisów nie sprawia im żadnej trudności. Czy to znaczy, że kobiety zupełnie się do tego nie nadają?
- Nie do końca rozumiem o co w tym wszystkich chodzi - przyznaje ze śmiechem Tomasz Woźniak. - Bo skoro jest tak, że mężczyźni rządzą w restauracjach, to czemu w domach dalej gotują głównie kobiety. Jeśli chcemy jeść dobre jedzenie, to każdy może być szefem kuchni w swojej kuchni.

Zaproszony do studia szef kuchni przyznał też, że wśród swoich znajomych ma kilka kobiet, które szefowały w restauracjach z gwiazdkami Michelin: - Trzeba pamiętać, że to jest ciężka praca i nie zawsze ktoś, kto ma pasję i talent do gotowania musi zakładać restaurację. Bo bycie szefem kuchni to zupełnie inna bajka. Mężczyźni na tym stanowisku lepiej się sprawdzają, bo są bardziej odporni na stres i pracę w ciężkich warunkach. Za to kobiety są bardziej precyzyjne i spokojne, a ich kuchnia jest bardziej dokładna.

kul

Czytaj także

Dietetyk: na wakacjach all inclusive możesz przytyć nawet 3 kilo

Ostatnia aktualizacja: 17.07.2013 12:30
Wakacje all inclusive i urlop nad morzem to najwięksi wrogowie szczupłej sylwetki. Co latem jeść, żeby nie przytyć - radzi dietetyczka, Magda Ochnio.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Talerze to teraz nośniki

Ostatnia aktualizacja: 31.07.2013 14:03
Na smak potraw wpływają produkty, przyprawy, sposób gotowania. Nie bez znaczenia jest tu "ręka" szefa kuchni i jak się okazuje talerz, nośnik, na którym danie będzie podane.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dżem dobry - dżem marchewkowy

Ostatnia aktualizacja: 01.08.2013 11:00
W wakacyjnym cyklu kulinarnym nasz reporter testuje Wasze przepisy. Tym razem przyszła pora na dżem marchewkowy.
rozwiń zwiń