Niezła bajka: Merida o rudych włosach i rudym charakterze

Ostatnia aktualizacja: 13.12.2012 13:31
"Merida Waleczna" niedawno gościła na ekranach polskich kin, teraz jest już na blu-rayu. To dla realizacji tej bajki zrewolucjonizowano wszystkie programy graficzne w studiu Pixar.
Audio

"Merida Waleczna" to opowieść o księżniczce, która broniąc się przed zamążpójściem wyrusza w podróż. Podczas wyprawy spotyka wiedźmę, która za drobną opłatą obiecuje jej pomóc. Księżniczka jest niegrzeczna, niesforna i ma w nosie cała etykietę dworską.

Pomysł na film o buntowniczce narodził się w głowach ludzi ze studia Pixar. Już w 2008 roku pod kryptonimem "Niedźwiedź i łuk" postanowili opowiedzieć bajkę tradycyjną, wzorem braci Grimm albo H. Ch. Andersena. Film powstał w nowej technologii animacji, a na jego potrzeby graficy przepisali wszystkie, niezmieniane od 25 lat, programy w studiu Pixar. Wynikiem tego są mistrzowskie szczegóły animacyjne. Każdy włos Meridy był animowany osobno.

Studio Pixar pierwszy raz do reżyserii tak misternej produkcji zatrudniło kobietę. Jednak po różnych perturbacjach i kłótniach, film zrobili wspólnie Mark Andrews i Brenda Chapman.

/

Patrycjuszowi Tomaszewskiemu udało się spotkać z Wojtkiem Paszkowskim, reżyserem polskiej wersji językowej filmu.  - Od samego początku wiedziałem, że rudy to nie jest kolor włosów, ale charakter - mówi Paszkowski.

W polskiej wersji językowej usłyszymy m.in. Dominikę Kluźniak, Dorotę Segdę, Andrzeja Grabowskiego.
Dziś możemy już się cieszyć Meridą na płycie blu-ray. Oprócz głównej animacji znajdziemy tam krótkometrażówkę, materiały zakulisowe i komentarze audio o szczegółach produkcji.
O czym tak naprawdę opowiada animacja "Merida Waleczna" i  na jakie problemy podczas realizacji polskiego dubbingu trafił Wojtek Paszkowski dowiesz się słuchając załączonej audycji " Stacja Kultura ".
(pj)

Czytaj także

Zakochany kundel oczami Walta Disneya

Ostatnia aktualizacja: 04.10.2012 15:11
Zakochany kundel to 15. z animacji w oficjalnym kanonie filmów Walta Disneya. Film ten pojawił się właśnie na Blu-ray i można go oglądać w najwyższej jakości.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Drewniany chłopiec powraca po "ciesielskiej" obróbce

Ostatnia aktualizacja: 08.11.2012 15:55
- Zanim stał się bohaterem żartu "kłam Pinokio kłam", zanim twórcy "Shreka" zrobili z niego fetyszystę chodzącego w stringach, Pinokio przez ponad 100 lat był symbolem niewinności i chłopięcych marzeń – mówił w Czwórce Patrycjusz Tomaszewski, który polecał nowe wydanie filmu z roku 1940.
rozwiń zwiń
Czytaj także

60-letni Piotruś Pan wciąż w świetnej formie

Ostatnia aktualizacja: 15.11.2012 15:48
Przenosimy się do krainy Nibylandii, gdzie marzenia się spełniają, nie ma dorosłych, a dzieci są szczęśliwe i mają mnóstwo przygód. Poznajcie Piotrusia Pana!
rozwiń zwiń
Czytaj także

Disney kochał go najbardziej

Ostatnia aktualizacja: 06.12.2012 13:30
"Dumbo", opowieść o słoniku z największymi uszami na świecie, to znakomite lekarstwo na dziecięce problemy. Leczy już od 71 lat!
rozwiń zwiń