Zakochany kundel oczami Walta Disneya

Ostatnia aktualizacja: 04.10.2012 15:11
Zakochany kundel to 15. z animacji w oficjalnym kanonie filmów Walta Disneya. Film ten pojawił się właśnie na Blu-ray i można go oglądać w najwyższej jakości.
Audio

Historia ta narodziła się 57 lat temu w USA, a do Polski film zawitał 7 lat później. Długo jednak trwał proces poszukiwania aktorów, którzy mogliby użyczyć głównym bohaterom swoich głosów. W oryginale bowiem wszystkie piosenki animowanej suczki śpiewała Peggy Lee, znana wokalistka, znakomicie odnajdująca się w jazzie.

- Peggy i Sony Birk pokazali nam piosenkę, której się nie spodziewaliśmy, nazywała się "Niezły z niego włóczęga" i pokazywała Trampa jako "psiego kobieciarza" – opowiadał Walt Disney. – Spodobała nam się, ale nie pasowała do naszych planów, więc wymyśliliśmy scenę, w której Lady trafia do schroniska i poznaje tam bogatą, romantyczną przeszłość Trampa.

Legendarna scena, w której psia para w romantycznej atmosferze je razem makaron, i która po latach wzruszała ludzi w każdym wieku i na całym świecie, początkowo nie przypadła do gustu Disney'owi. Producent miał wątpliwości, czy widzowie zaakceptują psy, jedzące spaghetti. Na szczęście udało się go przekonać.

W Polsce w roli Lady obsadzono w pierwotnej wersji Kalinę Jędrusik, której partnerował Wieńczysław Gliński. Wówczas na nagraniach można było usłyszeć również Danutę Szaflarską i Ignacego Gogolewskiego.

Więcej historii bajek, które zmieniły dzieciństwo wielu pokoleń

/

Dopiero, gdy film pojawił się w Polsce na DVD, czyli w 1996 roku, powstał nowy dubbing z Cezarym Pazurą, Joanną Wilk i Magdaleną Zawadzką w rolach głównych. Tej wersji możemy posłuchać na najnowszych płytach blu-ray, do których zresztą dołączono znakomite dodatki. Ich posiadacze będą mogli bowiem zobaczyć pierwsze rysunki, z których powstał film "Zakochany kundel", dowiedzą się, jak powstawały piosenki i ścieżka dźwiękowa do legendarnej kreskówki.

Dowiedz się wszystkiego o historii powstawania "Zakochanego kundla" z audycji "Stacja Kultura" . Posłuchaj także archiwalnej wypowiedzi Walta Disneya na temat filmu! To wszystko po kliknięciu w załączony plik dźwiękowy.  

(kd)

Czytaj także

"Auta": wzruszająca opowieść w nowoczesnej technologii

Ostatnia aktualizacja: 10.09.2012 15:16
To film o pełnych ludzkich cech autkach, Zygzaku McQueenie i Złomku, o przyjaźni, miłości i o tym, że nie warto w poszukiwaniu przygód, porzucać swoich korzeni i miejsca, w którym przyszło się na ten świat.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"101 dalmatyńczyków": te szczeniaki mają już 51 lat

Ostatnia aktualizacja: 13.09.2012 15:16
Film Walta Disneya o 101 małych pieskach powstał w 1961 roku. Podbił serca wszystkich dzieci. W Polsce pierwszą premierę miał w 1965 roku, a 17 lat temu nowy dubbing wyreżyserowała mu Pszczółka Maja.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Odlot": Płakała na nim Tilda Swinton

Ostatnia aktualizacja: 20.09.2012 14:00
Wizerunek domku, z unoszącymi się nad nim tysiącami balonów, zapisał się już w histori kina. "Odlot" o przyjaźni, przemijaniu i pogoni za marzeniami wzrusza młodych i straszych.
rozwiń zwiń