Kirgistan: jezioro, jak morze, a dookoła góry

Ostatnia aktualizacja: 30.04.2013 08:00
Jezioro Issyk-Kul zajmuje powierzchnię 6 tys. km kwadratowych i przez Girgizów nazywane jest morzem. To także ich ulubiony kierunek urlopowy. Ogromne jezioro chętnie odwiedzają także mieszkańcy pozostałych krajów Azji Centralnej, a nawet Rosjanie.
Audio
  • Jezioro Issyk-Kul - prawie jak morze (4 do 4/Czwórka)
  • Kushtar Mamytaliev o tym, dlaczego warto pojechać do Kirgistanu (4 do 4/Czwórka)
Jezioro Issyk-Kul
Jezioro Issyk-Kul Foto: wikimedia.commons.org/aut.Vmenkov

– To drugie co do wielkości wysokogórskie jezioro świata, po południowoamerykańskim jeziorze Titikaka – mówi Mariusz Marszewski z Instytutu Wschodniego Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza . – Podczas rocznej podróży po Kirgistanie nad Issyk-Kul przyjechałem 13 razy.

Nazwa w języku kirgiskim oznacza "gorące jezioro", choć woda w nim tak naprawdę jest niemal równie zimna, jak w naszym Bałtyku. – To jezioro nie zamarza – tłumaczy Marszewski. – Moim zdaniem to coś najpiękniejszego na świecie, gdy na wysokości 1600 m wokół rozciąga się widok górskich szczytów pokrytych śniegiem, w środku jest jezioro, którego drugiego brzegu nie widać. Są tam fale, można po nim żeglować.

Odwiedź z nami najbardziej niezwykłe zakątki świata <<<

wikimedia.commons.org/aut.Peretz
wikimedia.commons.org/aut.Peretz Partensky

Zdaniem Kushtara Mamytalieva z portalu Kirgistan.pl, najpiękniejsze jednak w Kirgistanie są góry. – Prawie wchodzimy w Koronę Świata, na wysokości niemal 7500 m – mówi gość Czwórki. – Natura w Kirgistanie jest jedną z najwspanialszych na świecie. Tam niemal wszędzie otoczony jesteś górami, widać je właściwie z każdej strony, a w Polsce jest… "za płasko".

By dowiedzieć się więcej o niezwykłej przyrodzie Kirgistanu, miejscach, które warto tam zobaczyć i różnicach między tym krajem a Polską, słuchając nagrania rozmów z audycji "4 do 4" .

(kd)

Czytaj także

Hiszpania - królowa majówki

Ostatnia aktualizacja: 19.04.2013 11:00
Zagraniczne wyjazdy na majówkę na stałe wpisały się w kalendarz podróży Polaków. Długi weekend majowy jest bowiem idealną okazją do wypoczynku. W tym roku wykorzystując 3 dni urlopu można odpoczywać aż 10 dni i spędzić je w Hiszpanii albo gdzieś dalej.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Azerbejdżan - tam znajdziesz rozwiązanie swoich problemów

Ostatnia aktualizacja: 21.04.2013 16:08
Azerbejdżan bardzo różni się od Gruzji, czy Armenii. – Nie można porównać go do innych krajów zakaukaskich, za to podobny jest do państw bliskowschodnich – mówi Julia Wizowska, podróżniczka. – W tamtejszej kuchni także stosuje się przyprawy rodem z Bliskiego Wschodu, m.in. szafran.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kenia, Kongo - wyprawa tam nie jest tania, ale... warto

Ostatnia aktualizacja: 29.04.2013 11:10
Środkowa Afryka to kierunek niezbyt często oblegany przez turystów i mało promowany przez biura podróży. Tymczasem okazuje się, że wysiłek, związany z organizacją takiej wyprawy jest naprawdę opłacalny. Bo w Kenii, czy Kongo jest naprawdę pięknie.
rozwiń zwiń