Azerbejdżan - tam znajdziesz rozwiązanie swoich problemów

Ostatnia aktualizacja: 21.04.2013 16:08
Azerbejdżan bardzo różni się od Gruzji, czy Armenii. – Nie można porównać go do innych krajów zakaukaskich, za to podobny jest do państw bliskowschodnich – mówi Julia Wizowska, podróżniczka. – W tamtejszej kuchni także stosuje się przyprawy rodem z Bliskiego Wschodu, m.in. szafran.
Audio
  • Atrakcje turystyczne Baku - rozmowa z Julią Wizowską (4 do 4/Czwórka)
  • Góra Besz-Barmak - tam znajdziesz rozwiązanie swoich problemów (4 do 4/Czwórka)
Azerbejdżan - tam znajdziesz rozwiązanie swoich problemów
Foto: wikipedia commons/użytkownik Matthew Hadley

Nazwa stolicy Azejbejdżanu, czyli Baku, oznacza „Nawiedzony przez wiatr”. - To miasto podzielone – mówi Julia Wizowska, jedna z autorek reportaży wydanych w książce "Poza utartym szlakiem". – Tamtejsza Starówka jest świetna, została także wpisana na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Niewielkie uliczki chronią przed upałem, a z drugiej strony przed silnym wiatrem.

Właściwie każdy turysta znajdzie tam coś dla siebie. – Zachowała się właściwie większość zabytków – mówi Wizowska. – Poza tym są meczety, łaźnie, które działają, a wejścia są tam w miarę tanie.

Ludzie w Azerbejdżanie, podobnie, jak my, mają najróżniejsze problemy, od miłosnych po zdrowotne. Góra Besz-Barmak, czyli w tłumaczeniu z azerbejdżańskiego "Pięć palców", to niemal święte miejsce dla mieszkańców, którzy wchodzą na szczyt, by w ten sposób znaleźć rozwiązanie swoich problemów. Pomóc ma w tym wniesienie na szczyt niedużych kamieni, łykanie świętej wody i całowanie jednego ze świętych kamieni.

Odwiedź z nami najciekawsze miejsca na świecie! <<<

– Przyjeżdżają tam m.in. kobiety, które nie mogą zajść w ciążę – opowiada Wojciech Górecki z Ośrodka Studiów Wschodnich. – Na górze siedzi muła, czyli osoba duchowna, która odprawia modły w ich intencjach.

By dowiedzieć się więcej o świętej górze Besz-Barmark, a także o zakamarkach Baku, które warto odwiedzić, posłuchaj nagrań z audycji "4 do 4".

Audycja "4 do 4" startuje codziennie, od poniedziałku do piątku, już po godz. 13.

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Tajlandia - kraj patriotyzmu i uśmiechu

Ostatnia aktualizacja: 02.04.2013 10:00
Coraz chętniej wybierany przez Polaków cel egzotycznych podróży i miejsce, w którym można przetrwać zimę. Gościnni mieszkańcy, wyśmienita kuchnia, piękne krajobrazy i dużo uśmiechu. Taka jest Tajlandia - bohaterka kolejnej odsłony naszego cyklu podróżniczego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Elektrownia Battersea - pamiątka industrialnej przeszłości Londynu

Ostatnia aktualizacja: 08.04.2013 14:00
W albumie "Animals" zespołu Pink Floyd z 1977 roku wartością samą w sobie jest… okładka, która ikoną pop-kultury uczyniła dzieło architektury industrialnej – imponującą elektrownię Battersea. Ale to nie jedyny zabytek, który przyciąga turystów do Londynu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wietnam - to nie jest biedny kraj

Ostatnia aktualizacja: 17.04.2013 16:00
Podróż po Wietnamie warto zacząć od ciepłej miski zupy pho, na śniadanie. Tomasz Pakuła, podróżnik radzi zwiedzać ten kraj z południa na północ, lub odwrotnie.
rozwiń zwiń