Brytyjski Gloucester - miasto sera i Harry'ego Pottera

Ostatnia aktualizacja: 14.05.2013 12:00
Londyn, Liverpool, czy Edynburg są najczęściej odwiedzane przez turystów na Wyspach Brytyjskich. Warto także zobaczyć naprawdę niezwykłe miejsca, o których w przewodnikach turystycznych jest ciszej. Na przykład Gloucester, czyli miasto, w którym… kręcono serię filmów o czarodzieju Harrym Potterze.
Audio
  • Niezwykłe zawody Cheese Rolling (4 do 4/Czwórka)
  • Sławomir Izak o tradycjach, architekturze i ciekawostkach Gloucester (4 do 4/Czwórka)
Glocester
GlocesterFoto: wikimedia.commons.org/aut.Peter Latham

pl.wikimedia.org/Tagishsimon
pl.wikimedia.org/Tagishsimon

 – Gloucester to dość niepozorne miasteczko, w którym mieszka ok. 120 tys. osób – opowiada Sławomir Izak, nauczyciel angielskiego. – Mają tam za to świetną drużynę rugby, na której mecz warto się wybrać.

Zdaniem gościa Czwórki Gloucester to typowa angielska, mało komercyjna miejscowość, z piękną Starówką i wieloma kościołami. – Nie ma tam wielu turystów, co dodaje temu miastu uroku – mówi Izak.

To właśnie tam znajduje się także katedra, w której kręcono trzy części filmów o czarodzieju Harrym Potterze. – To te sceny, który pamiętamy z hallu Hogwartu – dodaje Izak.

Odwiedź z nami najbardziej niezwykłe zakątki świata <<<

Zawody
en.wikipedia.org/Warwick University

W hrabstwie Gloucestershire każdego roku w maju odbywają się także niezwykłe zawody Cheese Rolling, czyli wyścig w toczeniu sera po stromym wzgórzu. Zabawa rozpoczyna się punkt dwunasta w południe. Wygrywa ten, kto złapie ser lub pierwszy sturla się na dół. – Ser nazywa się Double Glocer. Jest okrągły, a z okazji zawodów przewiązuje się go także niebieską i czerwoną wstęgą – mówi jedna z uczestniczek wyścigu. – Zawodnicy nie stosują żadnych ochraniaczy, ale przed imprezą wskazane jest jednak spisanie testamentu...

By dowiedzieć się więcej o Gloucester i jego niezwykłych atrakcjach, posłuchaj nagrań z audycji "4 do 4".

(kd)

Czytaj także

Azerbejdżan - tam znajdziesz rozwiązanie swoich problemów

Ostatnia aktualizacja: 21.04.2013 16:08
Azerbejdżan bardzo różni się od Gruzji, czy Armenii. – Nie można porównać go do innych krajów zakaukaskich, za to podobny jest do państw bliskowschodnich – mówi Julia Wizowska, podróżniczka. – W tamtejszej kuchni także stosuje się przyprawy rodem z Bliskiego Wschodu, m.in. szafran.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kenia, Kongo - wyprawa tam nie jest tania, ale... warto

Ostatnia aktualizacja: 29.04.2013 11:10
Środkowa Afryka to kierunek niezbyt często oblegany przez turystów i mało promowany przez biura podróży. Tymczasem okazuje się, że wysiłek, związany z organizacją takiej wyprawy jest naprawdę opłacalny. Bo w Kenii, czy Kongo jest naprawdę pięknie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kirgistan: jezioro, jak morze, a dookoła góry

Ostatnia aktualizacja: 30.04.2013 08:00
Jezioro Issyk-Kul zajmuje powierzchnię 6 tys. km kwadratowych i przez Girgizów nazywane jest morzem. To także ich ulubiony kierunek urlopowy. Ogromne jezioro chętnie odwiedzają także mieszkańcy pozostałych krajów Azji Centralnej, a nawet Rosjanie.
rozwiń zwiń