Słowenia - kraina gór, winorośli i morza

Ostatnia aktualizacja: 27.06.2013 02:30
O Słowenii mawia się, że jest to "kraj po słonecznej stronie Alp". I jest w tym ziarno prawdy, bo słońce będzie nam tam towarzyszyć na niedługim, 47 km odcinku wybrzeża, podczas alpejskich wypraw trekkingowych, a także w winnicach, gdzie produkuje się doskonałe słoweńskie wino.
Audio
  • Kraina morza, gór i winorośli, czyli dlaczego warto wybrać się do Słowenii - rozmowa z Pawłem Kranzem (4 do 4/Czwórka)
  • Święto Państwowości w Słowenii – rozmowa z ambasadorem tego kraju w Polsce Marjanem Šetincem (4 do 4/Czwórka)
Słowenia zimą
Słowenia zimąFoto: Glow Images/East News

- Słowenia to dobry kierunek wszelkich wojaży – mówi w Czwórce Paweł Kranz, twórca portalu VisitSlovenia.pl.

Krótki pas wybrzeża oddaje całą różnorodność tego kraju. – Tamtejsze plaże nie są dla ludzi, którzy za cel urlopu obrali sobie leżenie cały dzień na ręczniku, bez robienia czegokolwiek – mówi Kranz w  "4 do 4". – Wówczas lepszym kierunkiem byłaby Chorwacja. A Słowenia to doskonały wybór dla osób, które cenią włoskie klimaty, powenecjańskie budowle, ale ze słowiańskim duchem. To fajne połączenie.

Odwiedź z nami najpiękniejsze miejsca na świecie > > >

Zwlaszcza, że zdaniem eksperta, w Słowenii, pośród licznych perełek architektonicznych, nie znajdziemy szarych, smutnych, obdrapanych bloków. – To ogromna zaleta – mówi Kranz. – Sąsiedzi dbają o to, by nowe budynki, które tam powstają, były odpowiednio wkomponowane w otoczenie. Funkcjonuje tam poczucie wartości turystycznej tego kraju.

Najważniejsze święto Słowenii, Święto Państwowości, przypada 25 czerwca. Upamiętnia datę oderwania się tego kraju od Jugosławii i ogłoszenia niepodległości. Wydarzenia te miały miejsce w 1991 r. – Ogłoszenie niepodległości było konsekwencją referendum, które miało miejsce w grudniu 1990 r. – opowiada ambasador Słowenii w Polsce Marjan Šetinc. – Wówczas 90 proc. obywateli zdecydowało, że chce mieszkać w niepodległym kraju.

(kd)

Czytaj także

Liban. "Zrozumienie tego kraju to bardzo trudne zadanie"

Ostatnia aktualizacja: 11.06.2013 13:00
- Liban to kraj kontrastujących ze sobą mentalności – mówi w Czwórce Anna Will, dziennikarka Polskiego Radia.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Ekwador - miejsce, w którym zobaczysz środek świata

Ostatnia aktualizacja: 18.06.2013 10:00
To właśnie w Ekwadorze znajduje się miasteczko o nazwie Środek świata. Będąc tam, można stanąć jednocześnie na obu półkulach ziemskiego globu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kolumbia - Ameryka Południowa w pigułce

Ostatnia aktualizacja: 20.06.2013 13:00
Wejść do krateru wulkanu – niemożliwe? W Kolumbii owszem, w wulkanach błotnych. – To jest przyjemne – mówi Magda Mormusiał, podróżniczka.
rozwiń zwiń