Ekwador - miejsce, w którym zobaczysz środek świata

Ostatnia aktualizacja: 18.06.2013 10:00
To właśnie w Ekwadorze znajduje się miasteczko o nazwie Środek świata. Będąc tam, można stanąć jednocześnie na obu półkulach ziemskiego globu.
Audio
  • Najpiękniejsze zakątki Ekwadoru - rozmowa z Ryszardem Sobolewskim (4 do 4/Czwórka)
  • Ambasador Ekwadoru w Polsce, Fabian Vel Di Vieso opowiada o niezwykłych atrakcjach tego kraju (4 do 4/Czwórka)
Panorama Ekwadoru
Panorama EkwadoruFoto: Francisco Granja Jácome

- Nasz kraj przecina równik - tłumaczy ambasador Ekwadoru w Polsce, Fabian Valdivieso. - To jedno z niewielu miejsc na świecie, w których człowiek rzeczywiście może stanąć tak, by jedna z jego nóg znajdowała się na półkuli południowej, a druga na północnej. W Ekwadorze jest także ogromna góra, zawsze pokryta śniegiem. Wyznacza ona symbolicznie środek Ziemi - mówi.

Dwa razy w roku, w czasie przesilenia letniego i jesiennego, czyli 21 marca i 21 września, w samo południe nie ma tam cienia. - Słońce pada wówczas dokładnie prostopadle do Ziemi - mówi ambasador. - Turyści także uwielbiają obserwować wodę w rzekach. W zależności od półkuli, z której się na nią patrzy, "zakręca" ona w różnych kierunkach - dodaje.

W
W tle symboliczny środek Ziemi/fot.F.Granja Jácome

Ludzie wybierający się do Ekwadoru najczęściej zaczynają swoją  podróż od Quito, stolicy kraju. - To jedna z najwyżej położonych stolic na świecie, na wysokości 2850 m n.p.m. - mówi w  "4 do 4" Ryszard Sobolewski, podróżnik i policjant. - Ekwadorczycy chwalą się, że dzięki temu są bliżej gwiazd - wspomina.

W Quito jest mnóstwo zabytków, a właściwie każdy z nich godzien jest zwiedzenia. - Obiekty z okresu kolonialnego są niesamowite. Jest także mnóstwo kościołów z XVI-XVII wieku - mówi gość Czwórki. Warto wspomnieć m.in. o kościele La Companija de Jesus, wewnątrz którego ściany, sufit i filary zdobione są siedmioma tonami złota!

Odwiedź z nami najpiękniejsze miejsca na świecie > > >

(kd)

Czytaj także

Spojrzenie na chińską prowincję

Ostatnia aktualizacja: 18.05.2013 15:00
Anna Jaklewicz nie podróżuje utartymi szlakami, jak gdzieś jedzie to na kilka miesięcy. Na potrzeby swojej książki zjadła nawet psa.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Marsylia słynie z muzeów i produkcji... mydła

Ostatnia aktualizacja: 28.05.2013 18:00
Nie trzeba jechać do Los Angeles, czy Nowego Jorku żeby obejrzeć dobry street art. Bajecznie kolorowe murale i graffiti zdobią także domy w niektórych rejonach Marsylii. Zwiedzimy tam także wspaniałe muzea i kupimy... tradycyjne mydło.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kolejny upadek biura podróży? Tak nie może być

Ostatnia aktualizacja: 10.06.2013 12:27
Trzeba się zastanowić nad wprowadzeniem w Polsce sensownego systemu monitoringu przedsiębiorców turystycznych.
rozwiń zwiń