Liban. "Zrozumienie tego kraju to bardzo trudne zadanie"

Ostatnia aktualizacja: 11.06.2013 13:00
- Liban to kraj kontrastujących ze sobą mentalności – mówi w Czwórce Anna Will, dziennikarka Polskiego Radia.
Audio
  • Wszystkie tajemnice Libanu - rozmowa z Anną Will (4 do 4/Czwórka)
  • Filmowy wizerunek Bejrutu (4 do 4/Czwórka)
Liban. Zrozumienie tego kraju to bardzo trudne zadanie
Foto: wikimedia.commons.org/aut.Luca Galuzzi www.galuzzi.it

Libijski
Libański bazar fot.wikimedia/David Stanley

Powszechne wyobrażenia o Libanie i stolicy tego kraju, Bejrucie, nie do końca są prawdziwe. – Ludzie mają w głowach taką dychotomię. Z jednej strony wydaje im się, że to taki postmilitarny, powojenny obszar, a z drugiej strony wyobrażamy sobie go jako kraj rodem z baśni „1001 nocy” – mówi Will. – Trzeba tam pojechać, by odnaleźć właściwy, złoty środek. A zrozumienie tego kraju to bardzo trudne zadanie.

Dwie albo trzy wizyty więc nie wystarczą, bo konflikty panujące na terenie tego kraju są bardzo skomplikowane. – Często w przewodnikach pisze się, że Liban to kraj otwarty na jakąkolwiek odmienność, ale mam wrażenie, że tak nie jest – mówi Will. – Libańczycy kochają wprawdzie cudzoziemców, ale tylko tych z zachodu Europy, albo ze Stanów Zjednoczonych. Na przykład Syryjczyków nie darzy się tam sympatią. O Polakach myśli się tam jednak jako o mieszkańcach… Europy Zachodniej.

Odwiedź z nami najpiękniejsze miejsca na świecie > > >

Bejrut "podzielony" jest na dwie części: muzułmańską i chrześcijańską. – Różnice można zobaczyć m.in. w estetyce przestrzeni – mówi Will. – W dzielnicach chrześcijańskich widać krzyże, porządek w obejściach. Dzielnice muzułmańskie są głośniejsze i bardziej ludne.

By dowiedzieć sie więcej o Libanie, tradycji, obyczajach i specyfice tego kraju, posłuchaj nagrań z audycji "4 do 4".

(kd)

Czytaj także

Adam Leszczyński: Europejczycy nie rozumieją Afrykanów

Ostatnia aktualizacja: 30.05.2013 13:44
Książka Adama Leszczyńskiego "Zbawcy mórz" powstała z fascynacji. Autor przytaczanymi historiami próbuje rozprawić się ze stereotypem dotyczącym Afrykanów.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Praga - piwna stolica z nieodgadnionym klimatem

Ostatnia aktualizacja: 30.05.2013 10:00
To miasto, któremu udało się uniknąc zniszczeń wojennych, zachowało czar dawnych wieków. Żeby ponać czar Pragi trzeba spacerować po niej o kazdej porze dnia i nocy.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Laos: równina dzbanów, poławiacze pereł i dzika dżungla

Ostatnia aktualizacja: 03.06.2013 16:30
Nie ma tam pięknych tajskich plaż, nie ma morza ani takich atrakcji jak w Kambodży, mimo to podróżnicy nie mają wątpliwości, że Luang Prabang w Laosie to jedno z z najpiękniejszych miasteczek całej Azji Południowo-Wschodniej.
rozwiń zwiń