"Pociąga nas energia" - uczestnicy XVI Pikniku Naukowego

Ostatnia aktualizacja: 13.05.2012 18:30
Ten dzień zdecydowanie upłynął pod hasłem XVI Pikniku Naukowego Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik. Jak co roku udowodniliśmy, że można świetnie bawić się nauką.
Audio
  • Tłumy na XVI Pikniku Naukowym - wrażenia uczestników imprezy
  • "Korek" i jego wystrzałowe stoisko - relacja Kuby Marcinowicza
  • Jak działają fale teraherzowe? - materiał Kuby Marcinowicza
  • Będzie się działo - rozmowa z drem hab. Konradem Bajerem tuż po rozpoczęciu pikniku
Pociąga nas energia - uczestnicy XVI Pikniku Naukowego
Foto: fot.Robert Gardziński


XVI Piknik Naukowy Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik to co roku wiele informacji, atrakcji i ciekawostek, które przygotowali dla zwiedzających organizatorzy i wystawcy. Nie obyłoby się jednak bez samych gości, którzy przybyli tłumnie, mimo że na początku imprezy aura nie sprzyjała plenerowym wypadom. Niektórych do opuszczenia domostw skusiła zapewne chęć spotkania redaktorów Czwórki, czemu dawali upust w wywiadach, innych - po  prostu żądza wiedzy.

 – Tu jest mnóstwo ciekawych, fantastycznych rozwiązań technologicznych, zwłaszcza tych, związanych z energią – zachwycał się Rafał, który XVI Piknik Naukowy odwiedził wraz z całą rodziną. – To właśnie nas pociąga, bo to jest przecież przyszłość.

Oprócz dużej dawki wiedzy, jaką można na Pikniku Naukowym przyjąć, była także możliwość brania udziału w licznych konkursach. Jednym ze szczęśliwców był Michał Szydłowski, czyli "Korek", który zwyciężył w konkursie "Eksperymentuj z energią". – Okazało się, że opis naszego stanowiska i naszych doświadczeń cieszył się zainteresowaniem osób odwiedzających stronę piknikową. W ten sposób zdobyliśmy najwięcej głosów – opowiadał "Korek".

Ze stoiska "Korka", w którym znajdowała się m. in. wyrzutnia rakiet typu "PET", wyfrunął w powietrze najprawdziwszy pocisk, czyli… butelka po wodzie mineralnej. – Eksperyment polegał na wykorzystaniu energii wszystkich chętnych, którzy pompując, zwiększają ciśnienie w wyrzutni – opowiada "Korek". – Jeśli do butelki dolejemy trochę wody, "pocisk" będzie miał większą masę i poleci dalej.

Nasi niestrudzeni reporterzy przebyli jednak całe kilometry, w poszukiwaniu ciekawych eksperymentów, spotkali wielu naukowców i nie tylko. Czwórka odwiedziła m. in. stanowisko policyjnego Laboratorium Kryminalistycznego, czyli... zaaranżowane miejsce zbrodni. Obejrzyj film, załączony do artykułu i poznaj m. in. zawartość prawdziwej walizki technika kryminalistyki. Dowiedz się, co dzieje się z dowodami, zebranymi przy ciele ofiary i po czym odróżnić linie papilarne sprawcy, od pozostałych, znalezionych przy denacie.

Zobacz także, "Robota-psa" stworzonego po to, by... utrzymywał pion za wszelką cenę, a także "Roboty sumo" które w walce na specjalnie przygotowanym torze taranują przeciwników.

Posłuchaj załączonych do artykułu dźwiękowych relacji z XVI Pikniku Naukowego Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik - rozmów z uczestnikami imprezy, "Korkiem" i studentami Instytutu Optoelektroniki Wojskowej Akademii Technicznej w Warszawie, a także dyrektorem wydarzenia, dr hab. Konradem Bajerem.

(kd)

Czytaj także

XVI Piknik Naukowy: zobacz z bliska, jak wybuchają wulkany

Ostatnia aktualizacja: 07.05.2012 12:03
W Czwórce, od poniedziałku do piątku, sprawdzamy, co ciekawego przygotują dla nas młodzi naukowcy. Na pierwszy ogień pójdą kontrolowane wybuchy wulkanu i kolorowy ogień.
rozwiń zwiń
Czytaj także

XVI Piknik Naukowy: miejsce, w którym energia zamienia się w materię

Ostatnia aktualizacja: 10.05.2012 09:00
Wielki naukowy happening odbędzie się już w najbliższą sobotę w parku im. Rydza-Śmigłego w Warszawie. – Ta impreza to jest fontanna entuzjazmu – mówi dyrektor imprezy dr hab. Konrad Bajer w Czwórce.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Cuda z papieru i łamanie szyfrów na Pikniku Naukowym

Ostatnia aktualizacja: 11.05.2012 12:59
Jak złamać szyfr wroga, jak zbudować fleksagon i co to w ogóle jest - w audycji "W cztery oczy" podpowiada Marek Kłocewiak, a na Pikniku Naukowym zdradzi jeszcze więcej tajemnic.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Ile jest prądu w połówce cytryny?

Ostatnia aktualizacja: 12.05.2012 17:53
W słonecznych cytrynach, w cytrynowym słońcu - wszędzie jest energia. Na Pikniku Naukowym w Warszawie można się było dowiedzieć jak ją wydobyć.
rozwiń zwiń