Paweł Bukrewicz. Lektor w świecie młodzieżowej gwary

Ostatnia aktualizacja: 27.01.2016 09:12
Niegdyś znany jako "głos Teleexpressu", dziś związany ze światem filmu. Pawła Bukrewicza usłyszeć można m.in. w dwóch częściach "Gwiezdnych wojen", a także w "Star Treku".
Audio
  • Paweł Bukrewicz o specyfice pracy lektora, a także młodzieżowej gwarze (Cztery Litery/Czwórka)
Paweł Bukrewicz
Paweł BukrewiczFoto: PAP/Stach Leszczyński

Bukrewicz tłumaczył w Czwórce, że jako lektor ma ograniczone możliwości wpływania na styl języka, którym operuje w pracy. - Ogranicza nas m.in. czas, w którym musimy zmieścić kilka zdań. Należy je więc sformułować tak, by były jak najbardziej obrazowe i w najprostszy sposób trafiały do percepcji słuchacza - mówił w Czwórce.

Przyznał, że niezrozumiały bywa dla niego język dzisiejszych nastolatków i przytoczył kilka słów, które - jego zdaniem - weszły już na stałe do polskiej mowy, a które są z technicznego punktu widzenia "mową przez unikanie aparatu mowy". I choć jak mówi, że w języku polskim nie ma słów, których nienawidziłby, są takie, które bardzo lubi. Jakie to słowa? Zdradził w rozmowie z Kamilem Jasieńskim.

Tłumaczył także, czym różni się język kreskówek od języka używanego w filmach fabularnych, jaki wpływ na "brutalność" naszej mowy ma internet i zmierzył się z młodzieżową gwarą, m.in. określeniami "kokoniarz" i "hype".

***

Tytuł audycji: Cztery litery

Prowadzi: Kamil Jasieński

Data emisji: 26.01.2015

Godzina emisji: 18.00

kd/kul

Czytaj także

Buka. Teksty piosenek tworzy się inaczej niż zwykła zdania

Ostatnia aktualizacja: 23.12.2015 13:19
- Czasem sam tworzę czasem słowa, które są „zbitką” polsko-angielską. Na przykład dziabadynks… – mówił w Czwórce Buka, czyli Mateusz Daniecki, który niedawno wraz z Rahimem nagrał album "Optymistycznie".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wymiatacze, halinarium czy żebromail. Kto zrozumie slang studenta?

Ostatnia aktualizacja: 18.01.2016 17:20
- Chcemy pokazać, jak mówią studenci UW i czym ich język różni się od naszej codziennej komunikacji - mówi jedna z autorek "Słownik języka studentów Uniwersytetu Warszawskiego".
rozwiń zwiń