Moda w Polsce się zdemokratyzowała

Ostatnia aktualizacja: 31.10.2014 14:30
Piszący o modzie od ponad 15 lat Piotr Zachara to prawdziwy ekspert w tej dziedzinie. Współpracował z wieloma cenionymi redakcjami, a w piątkowy poranek odwiedził Czwórkę. - O trendach i stylu mówi się u nas czasem już za dużo, nieproporcjonalnie do tego, co naprawdę się dzieje - powiedział.
Audio
  • Rozwój zainteresowania modą w Polsce w ostatnich latach zaskoczył nawet ludzi śledzących ten temat od lat (Czwórka/Dzień Kobiet)
Moda w Polsce się zdemokratyzowała
Foto: Glow Images/East News

Katarzyna
Katarzyna Węsierska, Piotr Zachara,
Karina Terzoni; foto: facebook/czworka

Zdaniem Zachary obserwowanie i opisywanie mody niesie za sobą dużo więcej niż tylko kwestie walorów estetycznych i trendów. W jego mniemaniu to do pewnego stopnia wszystko, co nas otacza w pigułce. - To jest niezwykle ciekawe i szerokie zagadnienie. Pokazuje jak zmienia się kraj, mentalność ludzi. Bardzo dużo rzeczy można powiedzieć, mówiąc o modzie - przekonywał gość "Dnia Kobiet".
W Polsce można zauważyć coś w rodzaju mody na modę. Setki młodych osób projektuje ubrania, próbuje przebić się na rynku. Tysiące kolejnych zakłada z kolei blogi poświęcone najświeższym trendom, przenosząc do Polski to, co ciekawego zauważyli u zagranicznych rówieśników. - Moda się bardzo zdemokratyzowała. Odnosi się to również do tego, kto nazywa siebie projektantem, a kto nie. Mamy mnóstwo projektantów-celebrytów, osób, które kiedyś były stylistami i teraz próbują się na nowym polu. Większość z tych ludzi nie ma ukończonej żadnej szkoły, ale w tym akurat nie widzę problemu. Wielu wybitnych projektanktów to samoucy - zauważył Zachara. Posłużył się przykładem Christiana Diora, który przed rozpoczęciem wielkiej kariery w świecie mody, prowadził galerię sztuki.
PRZECZYTAJ: Mężczyźni nie wstydzą się już mody

Ekspert przyznał, że jest odrobinę zaskoczony tym, jak dynamicznie w pewnym momencie rozwinął się w Polsce rynek modowy. - Przed laty często rozmawialiśmy w gronie ludzi interesujących się modą, że sytuacja u nas jest kiepska, wszystko posuwa się w żółwim tempie. Niektórzy wręcz się denerwowali, że nigdy nie dogonimy krajów, w których moda jest czymś oczywistym - wspominał.
W tej chwili wszystko wygląda zupełnie inaczej. Wynikają z tego często wręcz zabawne sytuacje. - O modzie teraz mówi się wszędzie i niekiedy nieproporcjonalnie dużo, w stosunku do tego co rzeczywiście się dzieje. Czasem trzeba zachować jednak dystans, no i mieć trochę więcej wiedzy. Gdy o modzie mówi każdy i wszędzie, automatycznie obniża się poziom merytoryczny tych rozmów - skwitował Zachara.
Czy można wykreować swój styl? Jak wiele należy w to zainwestować czasu i środków finansowych? Odpowiedzi na te pytania znajdziecie w nagraniu rozmowy z "Dnia Kobiet" .
ac/kd

Czytaj także

Rafał Maślak: na tytuł mistera wpływ ma osobowość

Ostatnia aktualizacja: 24.10.2014 11:55
Po tym, jak zwyciężył w konkursie Mister Polski 2014, Rafała Maślaka okrzyknięto najprzystojniejszym polskim strażakiem. Ostatnie miesiące to wielki zwrot w życiu skromnego 25-latka z Gorczycy. - Na początku trudno mi było przywyknąć do tego zamieszania wokół mojej osoby, ale teraz już jest ok - powiedział w Czwórce.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy kalesony staną się hitem mody?

Ostatnia aktualizacja: 28.10.2014 17:00
Kalesony to najbardziej wstydliwa dla mężczyzn część ich garderoby. Zakładają je najczęściej tylko przy najcięższych mrozach i to pod warunkiem, że nikt o tym nie wie. Dwie młode projektantki postanowiły to zmienić!
rozwiń zwiń

Czytaj także

Marcin Dorociński: praca u Kolskiego była zaszczytem

Ostatnia aktualizacja: 30.10.2014 13:00
Niebawem do kin wejdzie najnowszy film Jana Jakuba Kolskiego "Serce, serduszko". To poruszająca, ciepła historia familijna, w której pierwsze skrzypce grają niezwykle utalentowana debiutantka Maria Blandzi oraz Marcin Dorociński.
rozwiń zwiń