Eileen Ford - matka chrzestna supermodelek

Ostatnia aktualizacja: 27.01.2017 12:40
Na dwieście kandydatek tylko jednej dawała szansę na światową karierę. W tym gronie znalazły się m.in. Christie Brinkley, Cheryl Tiegs, Veruschka, Jerry Hall, Grace Jones, Naomi Campbell, Christy Turlington, czy Elle Macpherson.
Audio
  • Jak powstało modelkowe imperium Eileen Ford? (Dzień Kobiet/Czwórka)
Jedną z modelek odkrytych przez Eileen Ford była Veruschka, czyli Anna Grfin von Lehndorff - niemiecka aktorka, modelka, fotomodelka, artystka malarka i fotograf
Jedną z modelek odkrytych przez Eileen Ford była Veruschka, czyli Anna Gräfin von Lehndorff - niemiecka aktorka, modelka, fotomodelka, artystka malarka i fotografFoto: PAP/Newscom

Czytaj także
iris apfel 1200 pap.jpg
Iris Apfel. "Uwielbiam być ubrana jak... własna kanapa"

Eileen Ford stworzyła imperium, które przez cztery dekady wyznaczało trendy w modelingu, choć zdarzało się, że jej agencja miała czasami "pod górkę". - W latach 70. na Manhattan dotarł John Casablancas, własciciel francuskiej agencji Elite. Wtedy rozpętały się słynne wojny agencyjne o modelki. Dziewczyny były sobie nawzajem wyrywane, przez co znacząco wzrosła wartość rynkowa tego fachu - opowiada Magdalena Kacalak, redaktorka magazynu "Avanti".

Eileen Ford jako pierwsza zaczęła negocjować wielomilionowe kontrakty dla swoich podopiecznych i sprawiła, że agencje zaczęły pracować dla modelek, a nie na odwrót. Dzięki niej modelki zaczęły zarabiać i... przestały jeść. Jak wyglądała dieta według Eileen Ford i co była w stanie zrobić dla swoich dziewcząt - o tym m.in. w materiale Martyna Ogonek.

***

Tytuł audycji: Dzień Kobiet

Prowadzą: Katarzyna Kornet i Aleksandra Jasińska

Materiał przygotowała: Martyna Ogonek

Data emisji: 27.01.2017

Godzina emisji: 6.40

kul/jsz

Czytaj także

Kurs kroju i szycia. Zaprojektuj życie na nowo

Ostatnia aktualizacja: 09.12.2016 09:00
- Maszynę do szycia obsługuje się intuicyjnie i z radością. Widać to wśród uczestników kursów kroju i szycia, którzy rozpoczynając przygodę z igłą i nitką zmieniają swoje życie - przekonuje Jan Leśniak (projektant i autor książki "O szyciu. Prosto, kreatywnie, modnie".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Obserwuj siebie, a dobrze się ubierzesz

Ostatnia aktualizacja: 09.12.2016 10:39
W co ja się ubiorę - to pytanie zadają sobie każdego dnia miliony kobiet. - Z pozoru banalne, a kryje za sobą znacznie więcej - jak się czuję, co chcę sobą wyrazić, co mnie spotka - mówi w "Dniu Kobiet" Antonina Samecka, autorka książki "Modoterapia, czyli po co Ci tyle ubrań".
rozwiń zwiń