Na studiach praca popłaca

Ostatnia aktualizacja: 17.10.2014 10:30
"Żebranie" u rodziców o każdy grosz, gdy człowiek osiąga pełnoletniość nie należny do przyjemności dla żadnej ze stron takiego "dealu". Dlatego wielu młodych ludzi już na studiach decyduje się na podjęcie pracy. Jakich zajęć najczęściej ima się młodzież?
Audio
  • Katarzyna Babka, psycholog wychowawczy i Michał Filipkiewicz, portalu Praca.pl o pierwszej pracy (Czwórka/Dzień kobiet)
Wyprowadzanie psów, to jedna z pierwszych prac, które podejmują młode osoby
Wyprowadzanie psów, to jedna z pierwszych prac, które podejmują młode osobyFoto: Glow Images/East News

Od mycia okien, po wyprowadzenie psów, rozdawanie ulotek, czy handel naprawionymi sprzętami. - Za zarobione pieniądze na rozdawaniu ulotek kupowałem uszkodzony delikatnie sprzęt, naprawiałem go i sprzedawałem ponownie na serwisie aukcyjnym - opowiada Paweł, słuchacz Czwórki.

Wykazał się on dużą przedsiębiorczością inwestując zarobione wcześniej pieniądze. To jedna z wielu pozytywnych cech, które młodociani zarobkowicze nabywają podejmując pracę w czasie edukacji. - Pieniądze uczą pewnej decyzyjności, bo inaczej wydaje się te, które człowiek sam zarobił, a inaczej otrzymane od rodziców - mówiła w audycji "Dzień kobiet" Katarzyna Babka, psycholog wychowawczy.

Czytaj także: Perspektywy młodych na rynku pracy? Całkiem dobre!

Pomimo ewidentnych zalet podjęcia pracy na studiach, młodzi Polacy w porównaniu z Europejczykami, wcale tak bardzo się do niej nie garną. - Jesteśmy ciągle jeszcze w tyle, jeśli chodzi o wiek, w którym zaczynamy swoją pierwszą pracę zarobkową - mówiła ekspertka. Średnio to wyzwanie podejmujemy o dwa lata później. Jest to między innymi spowodowane tym, że "dzieciaki" niechętnie są zatrudniane.

- Moim zdaniem nie ma żadnych korzyści z zatrudniani osób młodocianych dla pracodawców. Angażuje się ich, gdy brakuje dorosłych pracowników np. w czasie sezonu w miejscowościach turystycznych - oceniał Michał Filipkiewicz, portalu Praca.pl. No, ale bywa też, że dla wielu nauka to też swoisty etat, za który po prostu płacą rodzice. Jednak, czy taka praca zawsze popłaca?

Jak wyglądają przepisy prawa pracy pod kątem zatrudniania nieletnich? Zapraszamy do wysłuchania całej audycji "Dzień kobiet".
(pkur/kd)

Zobacz więcej na temat: Czwórka praca studenci
Czytaj także

Wakacje - najlepszy czas na pierwszą pracę

Ostatnia aktualizacja: 30.07.2014 12:40
Kiedyś były po to, żeby leniuchować. Dziś wakacje dla młodych ludzi to często najlepszy moment, żeby rozpocząć zawodową karierę. Tym razem pod lupę weźmiemy to, co na nowicjuszy czeka w korporacjach. Ale nie tylko.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jest praca dla absolwentów!

Ostatnia aktualizacja: 19.08.2014 16:05
- Młode osoby z wyższym wykształceniem coraz lepiej radzą sobie na rynku pracy. W dodatku najczęściej otrzymują normalne umowy o pracę - przekonywała w Czwórce Maria Drozdowicz-Bieć z Forum Społecznego Rozwoju.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Perspektywy młodych na rynku pracy? Całkiem dobre!

Ostatnia aktualizacja: 13.10.2014 16:45
- Jest coraz więcej ofert staży, praktyk, w dodatku płatnych. Firmy zaczynają też kłaść nacisk na to, by zagwarantować umowę o pracę. Wygląda to naprawdę znacznie lepiej niż jakiś czas temu - przekonywała w Czwórce Urszula Zając-Pałdyna, ekspert rynku pracy.
rozwiń zwiń