Perspektywy młodych na rynku pracy? Całkiem dobre!

Ostatnia aktualizacja: 13.10.2014 16:45
- Jest coraz więcej ofert staży, praktyk, w dodatku płatnych. Firmy zaczynają też kłaść nacisk na to, by zagwarantować umowę o pracę. Wygląda to naprawdę znacznie lepiej niż jakiś czas temu - przekonywała w Czwórce Urszula Zając-Pałdyna, ekspert rynku pracy.
Audio
  • Sytuacja studentów i absolwentów na rynku pracy zmienia się na lepsze (Czwórka/Się mówi)
Ludzka twarz państwowego urzędnika
Ludzka twarz państwowego urzędnikaFoto: Fot.: Glow Images

Pomyślne wieści nie wszystkich przekonują. Sytuacja na rynku pracy niepokoi coraz młodszych ludzi. Jedna z uczestniczek sondy Czwórki przyznała bez ogródek, że boi się tego, iż nie uda się jej odłożyć pieniędzy na emeryturę. - Co prawda jestem młodą osobą, ale już teraz się obawiam o to, co będzie w przyszłości. To co dzieje się na rynku pracy, sytuacja demograficzna nie napawają optymizmem. Mam kilka znajomych osób i ludzi w rodzinie, którzy latami pracują na śmieciówkach - powiedziała Justyna, social media manager w jednej z warszawskich firm.
Z jednej strony niepokój i obawy o przyszłość, a z drugiej coraz większa liczba ofert pracy dla młodych ludzi. Jak to ze sobą koresponduje? - Nie ma wątpliwości, że z roku na rok jest wzrost możliwości dla studentów i świeżo upieczonych absolwentów. Chodzi zarówno o pracę stałą, jak i ciekawe staże - powiedziała w "Się mówi" Urszula Zając-Pałdyna z grupy "Pracuj".
PRZECZYTAJ: Jest praca dla absolwentów!

Studentka SGH Gabriela Przekop potwierdziła tę tezę. - Dla studentów mojej uczelni jest naprawdę dużo ofert i możliwości. Bardzo często są to praktyki i staże płatne, co też stanowi duży atut. A mówimy o pieniądzach, które dla studenta są naprawdę przyzwoite - przekonywała.
Zdaniem Zając-Pałdyny powoli zmienia się też sytuacja jeśli chodzi o oferowanie młodym ludziom umów o pracę. - Część pracodawców chwali się tym, że oferuje właśnie tę najbardziej korzystną dla pracownika ofertę zatrudnienia i to pozwala im wyławiać z rynku najlepszych kandydatów. Niezwykle istotne jest jednak to, żeby w trakcie studiów nie załamywać rąk podpisując kolejną umowę o dzieło, tylko gromadzić doświadczenie, bo ono będzie naszym największym atutem już po zakończeniu edukacji - powiedziała ekspertka.
ZOBACZ TEŻ: Miłosz Brzeziński: nie zwlekajmy z pierwszą pracą

Więcej o sytuacji młodych ludzi na rynku pracy, zmianach w podejściu wielkich firm i korporacji - w nagraniu "Się mówi".
ac/mp

Czytaj także

Humanista - wykształcony, zdolny... bezrobotny

Ostatnia aktualizacja: 03.04.2014 10:00
- Jak nazywa się w Polsce humanistów? - Bezrobotni. Ten popularny żart przestaje być zabawny, gdy pod lupę weźmiemy trudną sytuację zawodową tysięcy ludzi, kończących każdego roku studia na przykład na wydziałach historii, bądź filozofii. Czy humaniści przestali być w naszym kraju potrzebni?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Czy dziś warto iść na studia?

Ostatnia aktualizacja: 14.05.2014 12:20
Podobno aż 79 procent maturzystów uważa, że studia nie gwarantują dobrej pracy. Mimo to aż 3/4 z nich wybiera się na wyższe uczelnie. Po co? Justyna Dżbik zapytała Miłosza Brzezińskiego.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Co czeka absolwentów zawodówek? Idzie lepsze!

Ostatnia aktualizacja: 25.09.2014 16:35
Jak wynika z raportu GUS aż 24 procent Polaków wyraża chęć i gotowość do pracy za granicą. Najczęściej wybierane kierunki to Wielka Brytania i Niemcy, a drugie z tych społeczeństw coraz szybciej się starzeje, w związku z czym sporo ofert zatrudnienia dotyczy opieki nad seniorami. Umiejętności w tym temacie są na wagę złota, a jakie inne zawody zyskują z każdym rokiem?
rozwiń zwiń