Jest praca dla absolwentów!

Ostatnia aktualizacja: 19.08.2014 16:05
- Młode osoby z wyższym wykształceniem coraz lepiej radzą sobie na rynku pracy. W dodatku najczęściej otrzymują normalne umowy o pracę - przekonywała w Czwórce Maria Drozdowicz-Bieć z Forum Społecznego Rozwoju.
Audio
  • Zdecydowana większość absolwentów wyższych uczelni nie ma problemu ze znalezieniem pracy po studiach (Czwórka/4 do 4)
Często początki bywają trudne, ale na końcu przedsięwzięcia pojawia się sukces
Często początki bywają trudne, ale na końcu przedsięwzięcia pojawia się sukcesFoto: East News/Glow Images

Coraz częściej pojawiają się opinie, że obecnie absolwenci studiów są w większości zupełnie nieprzygotowani do życia zawodowego i tak naprawdę kiepsko... wykształceni. Słychać głosy o straconym pokoleniu. Wielu absolwentów z kolei jest zdania, że te opinie są krzywdzące i nie pozostaje im nic innego, jak wyjechać za pracą za granicę.
Jak w związku skomentować fakt, że wedle najnowszych badań, aż 80 procentów absolentów szkół wyższych ma pracę? - Zależało nam na tym, żeby obalić parę mitów związanych z sytuacją młodych osób z dyplomami - powiedziała w "4 do 4" prof. dr hab. Maria Drozdowicz-Bieć, reprezentująca Forum Społecznego Rozwoju. - Okazuje się, że nie mają oni wcale tak źle, że są aktywni, zaś postawa zrezygnowania występuje u niewielkiej grupy. Co istotne, ten wskaźnik 80 procent to nie są wcale umowy śmieciowe, lecz etaty, co warto podkreślić - dodała.

ZOBACZ TEŻ: Miłosz Brzeziński: nie zwlekajmy z pierwszą pracą

Drozdzowicz-Bieć zauważyła też, że wciąż za często młodzi ludzie decydują się iść na studia tylko po to, żeby cokolwiek skończyć i mieć wpisane w dokumentach. - Jest to pięta achillesowa. Istnieje proste przełożenie pomiędzy jakością otrzymanego wykształcenia, a późniejszymi zarobkami i dobrą pracę, tymczasem nadal spore grono młodzieży jakby tego nie dostrzegało. To się powoli zmienia, ale jednak za wolno - skwitowała.
Więcej o sytuacji absolwentów szkół wyższych na rynku pracy - w zapisie audycji "4 do 4".
ac

Czytaj także

Wybierz staż w firmach najbogatszych Polaków i ucz się od najlepszych!

Ostatnia aktualizacja: 06.02.2014 11:30
Marzy Ci się miejsce na liście najbogatszych Polaków, ale kompletnie nie wiesz, jak się do tego zabrać? Może warto zacząć od stażu u tych, którzy pierwszy milion od dawna mają już na koncie?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Humanista - wykształcony, zdolny... bezrobotny

Ostatnia aktualizacja: 03.04.2014 10:00
- Jak nazywa się w Polsce humanistów? - Bezrobotni. Ten popularny żart przestaje być zabawny, gdy pod lupę weźmiemy trudną sytuację zawodową tysięcy ludzi, kończących każdego roku studia na przykład na wydziałach historii, bądź filozofii. Czy humaniści przestali być w naszym kraju potrzebni?
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Odroczona dorosłość" milionów młodych Polaków

Ostatnia aktualizacja: 11.08.2014 18:00
Według danych Eurostatu, 2 miliony Polaków w wieku od 15 do 35 lat nie uczy się, ani nie pracuje. Zamiast tego wolą bez końca żyć na garnuszku rodziców. O problemie odwlekania samodzielności młodych ludzi, rozmawialiśmy w Czwórce z socjologiem Krzysztofem Martyniakiem oraz dr Michałem Sitkiem.
rozwiń zwiń