Shell Eco-marathon: Polacy w wyścigu ekopojazdów

Ostatnia aktualizacja: 01.05.2015 10:00
Tysiąc kilometrów na jednym litrze benzyny? To możliwe! Ekipy z polskich uczelni przygotowują się do zawodów Shell Eco-marathon, które odbędą się w Holandii.
Audio
  • Polskie drużyny przygotowują się do startu w Shell Eco-marathonie (Czwórka/Efekt: WOW)
Energooszczędne pojazdy muszą mieć niewielki rozmiar i opływowe kształty, żeby jak najbardziej oszczędzać paliwo
Energooszczędne pojazdy muszą mieć niewielki rozmiar i opływowe kształty, żeby jak najbardziej oszczędzać paliwoFoto: Shell

Studenci samodzielnie zaprojektowali zbudowali superoszczędne pojazdy. Za trzy tygodnie zmierzą się w nietypowym wyścigu z drużynami z całej Europy. Wygrają nie najszybsi, ale ci, którzy przejadą najdłuższy dystans na jednym litrze benzyny.

- Startujemy w zawodach od trzech lat. W pierwszym roku nie udało nam się ukończyć przejazdu, w drugim przejechaliśmy trzysta kilometrów na litrze, w tym roku chcemy pokonać kolegów z Warszawy i pobić rekord Polski. Po cichu liczymy na tysiąc kilometrów na litrze - mówi Szymon Madziara z Politechniki Łódzkiej.

Studenci zdradzają, w jaki sposób skonstruowali swoje pojazdy, żeby zminimalizować spalanie paliwa. Odpowiadają też na pytanie, czy oszczędne samochody to przyszłość motoryzacji.

 

***

Przygotowała: Marta Hoppe

Data emisji: 30.11.2014

Godzina emisji: 17:00

Materiał został wyemitowany w audycji "Efekt: WOW".

mg/kul

Czytaj także

Mitsubishi Outlander - to nie jest szalony sportowiec

Ostatnia aktualizacja: 23.04.2014 16:31
Ruszyliśmy już z nowym cyklem, w którym dziennikarze Czwórki testują samochody. W każdą środę po godzinie 16.00 w "Czwartym Wymiarze" przedstawiamy Wam najnowsze auta. Była już Mazda, teraz czas na Mitsubishi.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Offroad - ekstremalna jazda na czterech kółkach

Ostatnia aktualizacja: 03.11.2014 15:05
Mocne silniki, błoto po kolana i adrenalina. Jazda terenowymi samochodami to zabawa dla odważnych ludzi. Zapnij pasy, jedziemy z tym reportażem o offroadzie!
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rewolucyjny wynalazek. Polacy stworzyli "zabójcę spalin"

Ostatnia aktualizacja: 27.02.2015 17:02
Trójka wynalazców z Opola zbudowała prototyp urządzenia, które - zamontowane przy silniku spalinowym np. samochodu - zmniejsza emisję spalin i zużycie paliwa. Prof. Jarosław Mamala z Politechniki Opolskiej tłumaczył w radiowej Jedynce jak działa SmogKiller.
rozwiń zwiń