Brzmienia memowe. Roland Cristal w secie didżejskim dla Czwórki

Ostatnia aktualizacja: 29.01.2022 16:00
- We Francji jest całkiem sporo artystów, którzy tworzą muzykę podobną do mojej. Wykorzystujemy kulturę internetu i brzmienia memowe - opowiada francuski didżej i producent Roland Cristal. Artysta specjalnie dla słuchaczy Czwórki przygotował wyjątkowy set.
Roland Crista zagra w Czwórce
Roland Crista zagra w CzwórceFoto: mat.pras.

Śmieszne melodyjki z mocną stopą

Roland Cristal jest francuskim producentem, który od 2016 roku oferuje lo-fi techno produkcje, w których próbki z internetu i głosy z dzieciństwa łączą się na ogólnie prostym i mocnym tle rytmicznym. Jego dźwięki nawiązują do twórczości Salut c'est cool, w muzyce Cristala słychać też inspiracje Mr Oizo i zimnym, wyrafinowanym brzmieniem Kraftwerk. - Słucham dużo różnorodnej muzyki. Staram się wyszukiwać mało znane rzeczy, które mogą posłużyć mi jako natchnienie - opowiada artysta. - Moja twórczość koncentruje się na motywach internetowych, a znakiem rozpoznawczym są proste, śmieszne melodyjki z mocną stopą. 

Hiszpańskie teksty na motywach klasycznej piosenki francuskiej

Roland Cristal pochodzi z małego miasteczka, które leży na południu Francji, a pasję do muzyki dzieli razem z ojcem. - Mój tato słucha tradycyjnej muzyki francuskiej, która opiera się na melodii. I ta melodia jest bardzo ważna. Gdyby zagrać moje utwory na wiolonczeli albo akordeonie, to one brzmiałyby bardzo podobnie - przyznaje rozmówca Kamila Jasieńskiego. Gość Czwórki nie tylko komponuje i produkuje muzykę, ale też śpiewa. Najczęściej po hiszpańsku. - Nie mówię w tym języku, nigdy się go nie uczyłem, co pewnie słychać, ale lubię jego brzmienie. Jest bardzo "silny" - wyjaśnia. - Ta fascynacja zaczęła się od numeru zespołu 666 "Alarma", grupy, która tworzyła techno z włoskim tekstem. To był dla mnie szok, ale pomyślałem, że sam chciałbym tak nagrywać. Tylko po hiszpańsku.

Posłuchaj
54:52 2022_01_28 11_05_10_PR4_Hejterska_4.mp3 DJ i producent Roland Cristal w secie przygotowanym dla Czwórki (Hejterska 4/Czwórka)

Kraftwerk ponad wszystko

W twórczości Cristala słychać też wyraźne nawiązania do techno. - Lubię hard-tech, brzmienia rave, miksy Amelie Lens, ale największą inspiracją jest chyba Kraftwerk - opowiada muzyk. - Nie jestem ekspertem od współczesnej francuskiej elektroniki, ale mamy tu wielu dobrych didżejów i producentów.  

Sprawdź też:

Od czasu jego pojawienia się na festiwalu Dour w 2019 roku muzykę Rolanda Cristala można usłyszeć we wszystkich przestrzeniach, w których impreza ma swoje miejsce, zarówno wirtualnie, jak i realnie. - Zazwyczaj organizatorzy bookują mnie na "closingi", bo gram bardzo szybko i zdarza się, że didżej, który gra po mnie, prosi mnie, żebym zagrał coś wolniejszego - śmieje się Roland Cristal. - Ale sam najbardziej lubię grać o północy. Im bliżej świtu, tym gorzej.

ROLAND CRISTAL - Pepito Tornada / Roland Cristal

***

Tytuł audycji: Hejterska 4

Prowadzi: Kamil Jasieński

Gość: Roland Cristal (DJ i producent muzyczny)

Data emisji: 28.01.2022

Godzina emisji: 11.05


Czytaj także

Grupa "Hai". Między rockiem a poezją

Ostatnia aktualizacja: 22.01.2021 22:01
"Hai" oznacza określenia "organiczny, żywy". - Taki też jest ten projekt - opowiadał wokalista i gitarzysta, a także twórca grupy Eddie.
rozwiń zwiń