Oscary 2016 i wielcy nieobecni

Ostatnia aktualizacja: 26.02.2016 14:00
Przed oscarową galą tyle samo, co o nominowanych, mówi się o pominiętych. - Według mnie w kategorii "Najlepszy film" brakuje obrazu "Creed: Narodziny legendy", który toczy wspaniały dialog z tradycją amerykańskiego kina - uważa krytyk, Błażej Hrapkowicz.
Audio
  • Krytycy filmowi Błażej Hrapkowicz i Michał Oleszczyk typują oscarowych zwycięzców (Hrapkowidz/Czwórka)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: mat. prasowe

Czytaj także
ZJAWA 1200 FREE
Leonardo DiCaprio. Pomóż mu wygrać Oscara

Brakuje także nominacji dla czarnoskórych artystów. - Od dawna mówi się o tym, że gremium, które przyznaje Oscary, jest wyraźnie sprofilowane jeśli chodzi o rasę i wiek - wyjaśnia krytyk i dyrektor artystyczny festiwalu w Gdyni. - W historii kina był tylko jeden czarnoskóry aktor, który został nagrodzony statuetką za rolę wolnego i zamożnego obywatela, a nie niewolnika, gangstera albo kogoś, kto jest prześladowany. 

Błażej Hrapkowicz ze swoim gościem analizują także, jakie szanse na Oscara ma Mark Rufallo, który wystąpił w "Spotlight" i czy Rooney Mara wygra z Jennifer Jason Leigh oraz zastanawiają się, co będzie, jeśli Leonardo DiCarpio znów opuści Kodak Theatre z pustymi rękami.

***

Tytuł audycji: "Hrapkowidz"

Prowadzenie: Błażej Hrapkowicz

Gość: Michał Oleszczyk (krytyk filmowy, dyrektor artystyczny festiwalu w Gdyni)

Data emisji: 25.02.2016

Godzina emisji: 19.00

kul/mg

 

Czytaj także

Mezalians w życiu i kinie - jak bardzo nam przeszkadza?

Ostatnia aktualizacja: 21.01.2016 09:11
Kino uwielbia temat miłości, której na drodze stają różnice wykształcenia czy statusu społecznego zakochanych. A jak jest w prawdziwym życiu?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Anna Dereszowska: kobieca solidarność to nie filmowy mit

Ostatnia aktualizacja: 25.02.2016 16:00
- Wychowywałam się z samymi chłopakami i wydawało mi się, że lepiej dogaduję się z mężczyznami, ale kiedy urodziłam dziecko poczułam, co to kobieca solidarność - zapewnia popularna aktorka.
rozwiń zwiń