Zwierzęta w kinie? "Pornografia przemocy"

Ostatnia aktualizacja: 27.02.2017 10:00
- "Safari films" z lat 20. i 30. to nurt, w którym dokładnie widać, na czym polega rola zwierząt w kinie. Biali zdobywcy polują na zwierzynę, a wszystko po to, by widz poczuł egzotykę - mówi Sebastian Smolińsk, krytyk filmowy.
Audio
  • Czy punkt widzenia zwierząt w kinie zależy tylko i wyłącznie od człowieka? (Hrapkowidz/Czwórka)
Zwierzęta w kinie powinny bawić widza i udowadniać bezgraniczne przywiązanie do swojego właściciela. Tak dzieje się na przykład w przypadku filmów familijnych z psami w rolach głównych (zdj. ilustracyjne)
Zwierzęta w kinie powinny bawić widza i udowadniać bezgraniczne przywiązanie do swojego właściciela. Tak dzieje się na przykład w przypadku filmów familijnych z psami w rolach głównych (zdj. ilustracyjne) Foto: Javier Brosch/Shutterstock.com

Sebastian Smoliński Jeśli w filmie widzimy szympansa, który się uśmiecha, to wcale nie znaczy, że jest on szczęśliwy, tylko zestresowany. Zdaniem ekspertów szczerzące zęby zwierzę sygnalizuje, że jest coś nie tak, że nie czuje się dobrze

Być może jednak już wkrótce zwierzęta całkowicie znikną z planów filmowych. - Od premiery "Życia Pi" rozpoczęła się w kinematografii tak zwana "zmiana cyfrowa", co oznacza ni mniej, ni więcej to, że zwierzęta będą generowane komputerowo - wyjaśnia gość Czwórki. - Ale nawet w tym filmie pojawił się żywy tygrys i wywołało to olbrzymi skandal - dodaje.

Sebastian Smoliński tłumaczy także, dlaczego kierunek "animal studies" stał się jednym z głównych nurtów współczesnej humanistyki, w jaki sposób dokumentaliści stali się sprzymierzeńcami zwierząt i czy kino może uciec od antropomorfizacji.

***

Tytuł audycji: Hrapkowidz

Prowadzi: Błażej Hrapkowicz

Gość: Sebastian Smoliński (krytyk filmowy)

Data emisji: 26.02.2017

Godzina emisji: 14.15

kul/mg

Czytaj także

Werner Herzog. Reżyser końca świata

Ostatnia aktualizacja: 08.04.2016 17:40
- O Wernerze Herzogu mówi się, że wieszczy apokalipsę. Jednak według mnie nie jest on profetą, tylko uważnym obserwatorem, który potrafi wyciągać wnioski - przekonuje reżyserka Ana Brzezińska.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zbyszek Cybulski. Ogrywał przede wszystkim siebie

Ostatnia aktualizacja: 08.01.2017 16:47
- Postać Cybulskiego wyrażała los, nadzieje i niepokoje pewnego pokolenia - mówił w Czwórce publicysta i krytyk filmowy Jakub Majmurek. W 50. rocznicę śmierci ikony polskiego kina w "Hrapkowidzu" wspominaliśmy jego filmowe kreacje.
rozwiń zwiń