X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Zbyszek Cybulski. Ogrywał przede wszystkim siebie

Ostatnia aktualizacja: 08.01.2017 16:47
- Postać Cybulskiego wyrażała los, nadzieje i niepokoje pewnego pokolenia - mówił w Czwórce publicysta i krytyk filmowy Jakub Majmurek. W 50. rocznicę śmierci ikony polskiego kina w "Hrapkowidzu" wspominaliśmy jego filmowe kreacje.
Audio
  • Zbyszek Cybulski - znak firmowy polskiego kina (Hrapkowidz/Czwórka)
Na zdjęciu archiwalnym: Zbigniew Cybulski w scenie śmierci Maćka w filmie Andrzeja Wajdy Popiół i Diament (1958)
Na zdjęciu archiwalnym: Zbigniew Cybulski w scenie śmierci Maćka w filmie Andrzeja Wajdy "Popiół i Diament" (1958)Foto: PAP/CAF Archiwum

Jakub Majmurek Kreacje Cybulskiego to nie było aktorstwo z teatralną dykcją. On wnosił w role swoją fizyczność i naturalność - w tym sensie polskie aktorstwo unowocześnił

Zbyszek Cybulski, przez niektórych okrzyknięty polskim Jamesem Deanem, zmarł młodo, bo w wieku 40 lat - 8 stycznia 1967 roku wpadł pod koła pociągu na Dworcu Głównym we Wrocławiu. Niezapomniane role stworzył w filmach Andrzeja Wajdy "Popiół i diament" (1958) i "Niewinni czarodzieje" (1960), ale także w "Do widzenia, do jutra" (1960) Janusza Morgensterna czy "Salcie" (1965) Tadeusza Konwickiego. - Cybulski nie do końca jest energetyczny. W jego postaciach czuje się pewien popęd śmierci - przekonywał Jakub Majmurek. - W późniejszych kreacjach zaś grał mężczyzn, którzy groteskowo trzymają się swojej młodości - tłumaczył.

Jak wspomina Andrzej Wajda, którego wypowiedzi przypomnieliśmy w "Hrapkowidzu" w materiale Beaty Kwiatkowskiej - Zbigniew Cybulski niechętnie zakładał kostium. Wolał ucieleśniać tak zwane aktorstwo osobowościowe - w pewnym sensie cały czas grał tę samą, ciągle ewoluującą rolę.

A co jego spuściźnie zawdzięcza aktor Piotr Głowacki? I w których rolach Cybulski potrafił być dowcipny? Tego dowiecie się z nagrania audycji.

***

Tytuł audycji: "Hrapkowidz"

Prowadzi: Błażej Hrapkowicz

Materiał przygotowała: Beata Kwiatkowska

Gość: Jakub Majmurek (publicysta i krytyk filmowy)

Data emisji: 8.01.2017

Godzina emisji: 14.06

jsz/gs

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Nagroda im. Cybulskiego. Do kogo trafi tym razem?

Ostatnia aktualizacja: 08.12.2015 15:00
Nie mogą mieć więcej niż 35 lat i muszą wyróżniać się osobowością. W tym roku w gronie nominowanych do Nagrody im. Zbyszka Cybulskiego znaleźli się m. in. Agnieszka Żulewska, Agnieszka Podsiadlik i Tomasz Schuchardt.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Co wolno reżyserowi? Przypadek Marii Schneider

Ostatnia aktualizacja: 19.12.2016 17:20
- Przez długi czas nie mówiło się o podwójnych standardach obowiązujących w branży filmowej. Bardzo dobrze się stało, że wyszła na jaw prawda o relacjach reżyser - aktorka na planie "Ostatniego tanga w Paryżu". - mówi dziennikarka filmowa Małgorzata Sadowska.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Koniec 2016 należał do Jarmuscha. A 2017?

Ostatnia aktualizacja: 02.01.2017 13:30
"Gimme Danger" i "Paterson" to dwa obrazy amerykańskiego mistrza, którym przyglądamy się w pierwszym, noworocznym "Hrapkowidzu". W audycji recenzujemy też "Szczęście świata" Michała Rosy i sprawdzamy, co nas czeka na srebrnym ekranie w 2017.
rozwiń zwiń