X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Zwierzęta w kinie? "Pornografia przemocy"

Ostatnia aktualizacja: 27.02.2017 10:00
- "Safari films" z lat 20. i 30. to nurt, w którym dokładnie widać, na czym polega rola zwierząt w kinie. Biali zdobywcy polują na zwierzynę, a wszystko po to, by widz poczuł egzotykę - mówi Sebastian Smolińsk, krytyk filmowy.
Audio
  • Czy punkt widzenia zwierząt w kinie zależy tylko i wyłącznie od człowieka? (Hrapkowidz/Czwórka)
Zwierzęta w kinie powinny bawić widza i udowadniać bezgraniczne przywiązanie do swojego właściciela. Tak dzieje się na przykład w przypadku filmów familijnych z psami w rolach głównych (zdj. ilustracyjne)
Zwierzęta w kinie powinny bawić widza i udowadniać bezgraniczne przywiązanie do swojego właściciela. Tak dzieje się na przykład w przypadku filmów familijnych z psami w rolach głównych (zdj. ilustracyjne) Foto: Javier Brosch/Shutterstock.com

Sebastian Smoliński Jeśli w filmie widzimy szympansa, który się uśmiecha, to wcale nie znaczy, że jest on szczęśliwy, tylko zestresowany. Zdaniem ekspertów szczerzące zęby zwierzę sygnalizuje, że jest coś nie tak, że nie czuje się dobrze

Być może jednak już wkrótce zwierzęta całkowicie znikną z planów filmowych. - Od premiery "Życia Pi" rozpoczęła się w kinematografii tak zwana "zmiana cyfrowa", co oznacza ni mniej, ni więcej to, że zwierzęta będą generowane komputerowo - wyjaśnia gość Czwórki. - Ale nawet w tym filmie pojawił się żywy tygrys i wywołało to olbrzymi skandal - dodaje.

Sebastian Smoliński tłumaczy także, dlaczego kierunek "animal studies" stał się jednym z głównych nurtów współczesnej humanistyki, w jaki sposób dokumentaliści stali się sprzymierzeńcami zwierząt i czy kino może uciec od antropomorfizacji.

***

Tytuł audycji: Hrapkowidz

Prowadzi: Błażej Hrapkowicz

Gość: Sebastian Smoliński (krytyk filmowy)

Data emisji: 26.02.2017

Godzina emisji: 14.15

kul/mg

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Werner Herzog. Reżyser końca świata

Ostatnia aktualizacja: 08.04.2016 17:40
- O Wernerze Herzogu mówi się, że wieszczy apokalipsę. Jednak według mnie nie jest on profetą, tylko uważnym obserwatorem, który potrafi wyciągać wnioski - przekonuje reżyserka Ana Brzezińska.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zbyszek Cybulski. Ogrywał przede wszystkim siebie

Ostatnia aktualizacja: 08.01.2017 16:47
- Postać Cybulskiego wyrażała los, nadzieje i niepokoje pewnego pokolenia - mówił w Czwórce publicysta i krytyk filmowy Jakub Majmurek. W 50. rocznicę śmierci ikony polskiego kina w "Hrapkowidzu" wspominaliśmy jego filmowe kreacje.
rozwiń zwiń