Od kinofilii do debiutu. Młodzi filmowcy w natarciu

Ostatnia aktualizacja: 02.04.2017 17:23
- Jestem dzieckiem wypożyczalni wideo. W moim rodzinnym Kędzierzynie Koźlu nie było ich dużo, ale obejrzałem wszystko, co tam było - wspomina w rozmowie z Błażejem Hrapkowiczem młody reżyser Paweł Maślona, którego pełnometrażowy debiut "Atak paniki" będziemy mogli zobaczyć już jesienią.
Audio
  • Paweł Maślona o własnej koncepcji kina (Hrapkowidz/Czwórka)
(zdjęcie ilustracyjne)
(zdjęcie ilustracyjne)Foto: gnepphoto/Shutterstockc.om

Paweł Maślona Ostatnio przestałem wstydzić się tego, co lubię. Ważne jest to, co mnie interesuje, co mnie zapładnia

Sukcesy polskiego kina ostatnich lat to dzieło wielopokoleniowe, ale wiele z nich wyszło spod ręki młodych twórców, wśród których największe sukcesy odnieśli m.in.: Agnieszka Smoczyńska, Michał Marczak oraz Jan P. Matuszyński. A o czym w swoich filmach chce opowiadać Paweł Maślona? - Bardzo bliskie mi są wątki tragikomiczne. Mogę zdradzić, że mój debiut to będzie wielowątkowa historia o nadchodzącej osobistej katastrofie różnych ludzi. "Atak paniki" to sztandar, pod którym wszystkie te wątki się dobrze czują - mówi młody reżyser.

Paweł Maślona sztuki filmowej uczył się w Katowicach, a później swój warsztat szlifował jako asystent reżysera oraz scenarzysta - jest m.in. współtwórcą scenariusza do filmu "Demon" Mariusza Wrony, a także autorem docenionej przez krytykę etiudy "Magma". W audycji reżyser nie tylko dzieli się wspomnieniami z czasów studiów, ale także tłumaczy, na czym jego zdaniem polega sztuka robienia filmów.

Soprawdź też:
Magnus von Horn PAP 1200x660.jpg
Magnus von Horn: ciekawią mnie ekstremalne sytuacje

Ponadto w "Hrapkowidzu", razem z Beatą Kwiatkowską zajrzeliśmy też na plan filmu Kingi Dębskiej "Boski plan", w którym grają między innymi Kinga Preis, Edyta Olszówka i Marcin Dorociński.

***

Tytuł audycji: Hrapkowidz

Prowadzi: Błażej Hrapkowicz

Gość: Paweł Maślona (reżyser, scenarzysta)

Data emisji: 2.04.2017

Godzina emisji: 14.08

jsz/gs

Czytaj także

Zbyszek Cybulski. Ogrywał przede wszystkim siebie

Ostatnia aktualizacja: 08.01.2017 16:47
- Postać Cybulskiego wyrażała los, nadzieje i niepokoje pewnego pokolenia - mówił w Czwórce publicysta i krytyk filmowy Jakub Majmurek. W 50. rocznicę śmierci ikony polskiego kina w "Hrapkowidzu" wspominaliśmy jego filmowe kreacje.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Bodo Kox: przez całe życie kręcę jeden film

Ostatnia aktualizacja: 23.01.2017 17:50
Olga Bołądź, Piotr Polak, Helena Norowicz zagrają w nowym filmie Bodo Koxa. - To znów opowieść o miłości, o pamięci i podskórnie o strachu przed wojną - mówi reżyser.
rozwiń zwiń