Rafael Lewandowski: interesują mnie losy Polski na emigracji

Ostatnia aktualizacja: 01.10.2017 15:30
- Ten problem jest szczególnie mi bliski, ponieważ mój ojciec jest Polakiem, który wyjechał do Francji - opowiada reżyser Rafael Lewandowski.
Audio
  • Rafael Lewandowski o filmie "Z dala od orkiestry" (Hrapkowidz/Czwórka)
Rafael Lewandowski szkołę filmową ukończył we Francji, ale filmy robi w Polsce. Przyznaje, że Europa robi się coraz mniejsza, a możliwości polskich reżyserów z roku na rok są coraz większe
Rafael Lewandowski szkołę filmową ukończył we Francji, ale filmy robi w Polsce. Przyznaje, że Europa robi się coraz mniejsza, a możliwości polskich reżyserów z roku na rok są coraz większe Foto: PAP/Rafał Guz

Czytaj także
rafael lewandowski 663.JPG
Rafael Lewandowski: uniwersalne historie lubię tworzyć wokół lokalnego problemu

W najnowszym filmie - "Z dala od orkiestry" - Rafael Lewandowski opowiada historię Zygmunta Lubicz Zaleskiego - poety, pisarza, tłumacza, krytyka literatury, sztuki, muzyki, doktora filozofii i literata. Działał na wielu płaszczyznach: społecznej, politycznej, naukowej propagując kulturę i dobre stosunki polsko-francuskie. Przecierał szlaki na emigracji, pomagał polskim naukowcom i był żarliwym orędownikiem polskich spraw we Francji. - W Polsce, mówiąc o historii kraju, często zapomina się, że kształtowała się ona także poza granicami, że jesteśmy narodem emigrantów, że nasza kultura przetrwała także dzięki tym, którzy wyjechali - wyjaśnia gość audycji.

Rafael Lewandowski przyznaje, że dokument nigdy by nie powstał, gdyby nie jego wcześniejszy film "Minkowski | Saga". - Poznałem wnuczkę Zygmunta Lubicz Zaleskiego, która powiedziała mi, że kiedy skończę opowieść o Minkowskim będę gotowy zrobić kolejną sagę. Tym razem o jej rodzinie - wspomina reżyser.

Które wątki w życiu Zaleskiego najbardziej zainteresowały filmowca? W jaki sposób bohater dokumentu zaistniał na warszawskim Ursynowie? Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

***

Tytuł audycji: Hrapkowidz

Prowadzi: Błażej Hrapkowicz

Gość: Rafael Lewandowski (reżyser)

Data emisji: 1.10.2017

Godzina emisji: 14.09

kul/kh

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Justyna Wasilewska. Aktorka w mikroczułej skali

Ostatnia aktualizacja: 06.02.2017 14:20
W "Sztuce kochania" gra Wandę, była Stażystką w "Kebabie i Horoskopie", a wkrótce zobaczymy ją w filmie "Serce miłości". - Ze wszystkich metod i szkół najbardziej cenię intuicję, co dla aktora chyba nie jest najgorsze - śmieje się Justyna Wasilewska.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Serce nie sługa". Plejada gwiazd w miłosnej historii

Ostatnia aktualizacja: 25.09.2017 13:15
Nowy film Filipa Zyblera, do którego właśnie zakończyły się zdjęcia i który na ekranach naszych kin zagości w pierwszej połowie 2018 roku to historia o poszukiwaniu miłości oraz zabawne spojrzenie na współczesne związki.
rozwiń zwiń