Eliza Rycembel: bohaterki były jak lustrzane odbicie. Szukałyśmy w nim części siebie

Ostatnia aktualizacja: 07.10.2018 16:15
- Oprócz tego, że jest to film opowiadający o relacjach, możemy powiedzieć, że w przypadku "Niny" mamy do czynienia z kinem kobiecym, ale w zupełnie niestereotypowy sposób - zapowiadał prowadzący audycję Błażej Hrapkowicz.
Audio
  • Odkrywanie prawdy o własnych uczuciach i o samotności w miłości w filmie „Nina” (Hrapkowidz/Czwórka)
Eliza Rycembel, Błazej Hrapkowicz
Eliza Rycembel, Błazej HrapkowiczFoto: Michał Piwowarek/Czwórka

Takich postaci, jak moja w "Ninie" jest w polskim kinie coraz więcej. Kobiety nie są już tłem dla męskich postaci. To silne, pełnowymiarowe bohaterki Eliza Rycembel

- "Nina" łamie stereotyp na temat kina kobiecego. W tym przypadku nie jest to "wyjście w szpilkach na melodramat". To film o kobietach, stworzony przez kobiety - komentował krytyk. 

Reżyserką filmu jest Olga Chajdas, za scenariusz odpowiada Marta Konarzewska. W rolach głównych obsadzone zostały Julia Kijowska i gość Czwórki - Eliza Rycembel. - Nie nazwałabym tego filmu kinem kobiecym. Sama autorka, Olga Chajdas unika wrzucania swoich filmów w takie szufladki. Praca z większością kobiet na planie jest dla mnie komfortowa i przyjemna, ale wybrałam tej roli wyłącznie dlatego - tłumaczyła aktorka.

Zobacz zwiastun:

- W "Ninie" pierwszy raz świadomie weszłam w rolę. Po raz pierwszy na planie poczułam, że posiadam narzędzia, żeby budować, tworzyć, zadawać odpowiednie pytania. Zyskałam nowy rodzaj swobody - mówiła.

O czym opowiada historia "Niny"? Jaka relacja łączy bohaterki i na czym polega jej wyjątkowość? Jak Eliza Rycembel opisuje postać "Magdy", w którą wciela się w filmie? Zapraszamy do wysłuchania nagrania. 

***

Tytuł audycji: Hrapkowidz

Prowadzi: Błażej Hrapkowicz

Materiał przygotowała: Beata Kwiatkowska

Goście: Eliza Rycembel (aktorka)

Data emisji: 7.10.2018

Godzina emisji: 14.08

ac

Czytaj także

Aleksandra Pisula: "Atak paniki" powstał z bezradności

Ostatnia aktualizacja: 22.01.2018 12:20
- Scenariusz do "Ataku paniki" powstał z bezbronności i z bezradności. Z poczucia, że jeśli sami nie stworzymy sobie środowiska pracy, to na film, w którym chcielibyśmy zagrać, długo będziemy musieli czekać - opowiada aktorka i współscenarzystka Aleksandra Pisula. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Agnieszka Podsiadlik: ten film to twarz, o której każdy z nas chciałby zapomnieć

Ostatnia aktualizacja: 09.04.2018 12:20
- Relacja między mną a postacią, w którą wcielił się Mateusz Kościukiewicz była fundamentalna. Ponieważ w całym filmie mojej postaci było dużo, największym wyzwaniem było przedstawienie jej w taki sposób, aby widzowie mogli zrozumieć jej obecność na ekranie - mówiła aktorka Agnieszka Podsiadlik.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Juliusz" atakuje. Debiut "na ostro i bez przebacz"

Ostatnia aktualizacja: 10.09.2018 16:30
- Czekałem na "Juliusza", bo uważam, że debiut powinien zaatakować. Tymczasem dostawałem różne komercyjne propozycje, ale one były letnie - opowiada debiutujący w roli reżysera Aleksander Pietrzak.
rozwiń zwiń