"Lokatorka" - historia Jolanty Brzeskiej na dużym ekranie

Ostatnia aktualizacja: 28.11.2021 16:40
Film "Lokatorka" w reżyserii Michała Otłowskiego to poruszający dramat sensacyjny. Scenariusz inspirowany jest, do dziś niewyjaśnioną, sprawą śmierci warszawskiej działaczki ruchu lokatorskiego Jolanty Brzeskiej.
Kadr z filmu Lokatorka
Kadr z filmu "Lokatorka"Foto: mat.pras.

Film "Lokatorka" odsłania kulisy funkcjonowania i metody działania tak zwanej mafii reprywatyzacyjnej. Brutalne metody przejmowania kamienic doprowadzają do zabójstwa jednej z lokatorek Jolanty Brzeskiej. Jej śmierć wstrząsnęła opinią publiczną parę lat temu, jednak do tej pory nie została wyjaśniona.


Posłuchaj
15:33 CZWORKA/Hrapkowidz - Lokatorka 28.11.2021.mp3 Irena Melcer opowiada o swojej roli w filmie "Lokatorka" (Hrapkowidz/Czwórka)

 

Jedną z bohaterek filmu jest policjantka, która próbuje wyjaśnić sprawę wbrew woli wpływowych ludzi zaangażowanych w przestępczy układ. W jej postać wciela się Irena Melcer. - Porusza mnie, że ta sprawa do tej pory nie znalazła rozwiązania. Dotyka mnie, że pani Jolanta Brzeska musiała ponieść najwyższą cenę w walce z układem - mówi w audycji.  

poufne lekcje perskiego zdjecie 1200 best film.jpg
"Poufne lekcje perskiego" - jak przetrwać w nazistowskim obozie?

Zobacz także:


Jak mówi aktorka, jej bohaterka jest idealistką. - Jest nawet nieco naiwna. Jednak ta cecha prowadzi ją do tego, żeby coś zmienić. Próbuje coś zdziałać, jednak wszystko to jest bardzo skomplikowane i pokrętne - opowiada gość Czwórki. - Doceniłam jednak, że ona bardzo stoi za tym, w co wierzy. Wydaje mi się to najbardziej ludzkie, żeby podążać za tym, co dla nas jest ważne i taka jest ta bohaterka. Jest odważna, idzie po swoje i mierzy się z silniejszymi. Myślę, że jest odważniejsza ode mnie i myślę, że spłynął na mnie po czasie jakiś rodzaj odwagi cywilnej.


Źr. Youtube/LOKATORKA - oficjalny zwiastun/ KinoSwiatPL
 

Irena Melcer przyznaje, że każda rola ma na nią wpływ - zmienia, wzbogaca i uczy. - Po tym filmie musiałam sobie dać trochę czasu, żeby wyjść z roli. Była to trudna praca nie tylko emocjonalnie, ale również dlatego, że film powstawał w pandemii - zdradza. - Mimo umiejętności wychodzenia z roli, przy takich trudnych projektach, pewna wiedza i doświadczenia bohaterów zostają w nas.


***

Tytuł audycji: Hrapkowidz

Prowadzi: Błażej Hrapkowicz

Gość: Irena Melcer (aktorka)

Data emisji: 28.11.2021

Godzina emisji: 14.08

aw


Czytaj także

"Poufne lekcje perskiego" - jak przetrwać w nazistowskim obozie?

Ostatnia aktualizacja: 02.11.2021 10:40
29 października na ekrany kin wszedł film "Poufne lekcje perskiego" w reżyserii Vadima Perelmana. Ta niemiecko-rosyjsko-białoruska produkcja opowiada historię młodego Żyda, który za wszelką cenę próbuje przeżyć w niemieckim, nazistowskim obozie koncentracyjnym.
rozwiń zwiń