Kino rzeczywistości. Co w programie Millennium Docs Against Gravity?

Ostatnia aktualizacja: 15.05.2023 12:25
Trwa 20., jubileuszowa odsłona festiwalu Millennium Docs Against Gravity. - Dla nas najsilniejsze i najwybitniejsze kino dokumentalne to są historie, które z pozoru mogłyby się wydawać bardzo lokalne czy intymne - mówi Karol Piekarczyk, dyrektor artystyczny festiwalu. - Te filmy mają jednak bardzo uniwersalny charakter i globalne przesłania. Wszędzie są czytelne.
Film A kruki są białe Ahsena Nadeema, który odkrywa miejsce, gdzie praktykuje akty ekstremalnej fizycznej wytrzymałości w dążeniu do oświecenia.
Film "A kruki są białe" Ahsena Nadeema, który odkrywa miejsce, gdzie praktykuje akty ekstremalnej fizycznej wytrzymałości w dążeniu do oświecenia. Foto: Millenium Docs Against Gravity/mat. prasowe

12 maja rozpoczął się Docs Against Gravity. Najważniejszy przegląd kina dokumentalnego w Polsce w tym roku odbywa się pod hasłem "Nie bądź obojętny/Nie bądź obojętna". Przez dziewięć festiwalowych dni, w ośmiu polskich miastach (Warszawie, Wrocławiu, Gdyni, Poznaniu, Katowicach, Łodzi, Bydgoszczy i Lublinie) widzowie mogą oglądać wyjątkowe obrazy, a także spotkać się z ich twórcami i bohaterami. - My wybieramy filmy, a potem szukamy elementów, które je łączą. Tytuł sekcji powstaje po wyborze obrazów - opowiadali w Czwórce szefowie festiwalu. - Taką sekcją w tym roku jest "Siła siostrzeństwa", o grupach kobiet w przeróżnych sytuacjach, oraz "Siła słowa", o literaturze.

Kino społecznie zaangażowane i kobiece

Na festiwalu pojawiły się filmy poruszające tematy zmian klimatu, sytuacji geopolitycznej, a także problematykę kobiecą. Takim filmem jest między innymi "Apolonia, Apolonia" - historia trzynastu lat z życia Apolonii Sokol, utalentowanej artystki, która próbuje zaistnieć w świecie sztuki.

- "Apolonia, Apolonia" to film, który powstał na podstawie prowadzonych wiele lat obserwacji bohaterki. To jest też coś, co wyróżnia ten dokument. Reżyserka, patrząc na jej zmagania jako kobiety w świecie, właściwie opowiada o losie podobnych jej kobiet - opowiada gość Czwórki. - Jest to historia o przebijaniu się w patriarchalnym świecie, co jest niezwykłym wyzwaniem dla Apolonii, ale też dla postaci, które się pojawiają w tym filmie, między innymi dla jej przyjaciółki. Jest to zdecydowanie historia o kobiecości, o tym, jak się przebijać w dzisiejszym świecie i jak go próbować zmieniać. Bo życie Apolonii jest dziwniejsze, bardziej skomplikowane, ale też piękniejsze niż fikcja.

Źr. Facebook/ Millennium Docs Against Gravity

Feel-good movies i znane nazwiska

Rozpoczynanie ważnych dyskusji i przypominanie o palących problemach to nie jedyny cel dokumentalistów i dokumentalistek. Czasem chcą nam pokazać po prostu ciekawe i zaskakujące zjawiska czy postaci oraz zaprezentować opowieści dodające otuchy. W programie festiwalu każdego roku pojawiają się feel-good movies - filmy niosące radość i nadzieję, pozwalające na chwilę zapomnieć o codzienności. Tym razem są to m.in. "Kowboje i poeci", "Amatorski klub filmowy" oraz "A kruki są białe".  

- To są feel-good movies, ale z zacięciem społecznym. Na festiwalu pojawiają się też znane nazwiska, m.in. Jane Campion, Werner Herzog, David Lynch - wymienia gość audycji. - To, co w tych wszystkich tegorocznych tytułach jest wyjątkowe, to fakt, że każdy z nich rzuca jakieś nowe światło na twórczość ich autorów. Więc jeśli się zna dobrze Wernera Herzoga, to i tak się odkryje jakieś nowe perspektywy.

Źr. Facebook/ Millennium Docs Against Gravity

Podczas 20. MDAG zostanie zaprezentowanych ponad 180 filmów. Będą też coroczne konkursy: główny, polski i filmów krótkometrażowych. Docs Against Gravity pokazuje aktualne kino dokumentalne, to, które prezentuje rzeczywistość, odpowiada na potrzeby współczesnego świata. Jubileuszowa edycja wydarzenia skłoniła organizatorów do wybrania 10 filmów na główny festiwal i 10 kolejnych na jego odsłonę online, tych, które zachowały swoją wartość kinową, wciąż są aktualne, nie zestarzały się, by symbolicznie uhonorować 20 lat istnienia Docs Against Gravity.

Festiwal potrwa do 21 maja, jego online’owa odsłona odbędzie się w dniach: 23 maja-4 czerwca.


Posłuchaj
24:00 Czwórka/Hrapkowidz - Millennium Docs Against Gravity 14.05.2023.mp3 O Millennium Docs Against Gravity opowiada Karol Piekarczyk, dyrektor artystyczny festiwalu (Hrapkowidz/Czwórka)

 

***

Tytuł audycji: Hrapkowidz

Prowadzi: Błażej Hrapkowicz

Gość: Karol Piekarczyk (dyrektor artystyczny festiwalu Millenium Docs Against Gravity)

Data emisji: 14.05.2023

Godzina emisji: 14.16

aw/kul

Czytaj także

Nowe Horyzonty w Smart7. Jakie wyzwania stoją przed polskim filmem?

Ostatnia aktualizacja: 16.03.2023 11:32
Smart7 to projekt, którego celem jest odpowiedź na aktualne potrzeby i wyzwania stojące przed branżą festiwalową. MFF Nowe Horyzonty jest jedynym festiwalem reprezentującym Polskę w tej sieci, jednocześnie będąc jej liderem.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Moja przyszłość" w 63 sekundy - weź udział w wyjątkowym konkursie

Ostatnia aktualizacja: 11.04.2023 14:42
Muzeum Powstania Warszawskiego zachęca do wzięci udziału w konkursie filmowym #63sekundy. Jego tegoroczna odsłona odbywa się pod hasłem "Moja przyszłość".
rozwiń zwiń