"Fisheye". Film jak taniec operatora z aktorką

Ostatnia aktualizacja: 10.05.2021 11:30
- Dawno w polskim kinie nie było debiutu, który aż tak eksperymentowałby z formą - ocenia krytyk Błażej Hrapkowicz, a Michał Szcześniak, reżyser filmu "Fisheye" dodaje: - Miałem wyraźnie nakreślony koncept, który w pewnym sensie zmusił mnie do szukania nowych rozwiązań. 
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: vchal/Shutterstock.com

Pomysł na film przyszedł do mnie od dramaturga Szymona Bogacza, który napisał opowiadanie, które mnie totalnie mnie pochłonęło. Nosiło tytuł "Majtki na lewą stronę" i tak też miał nazywać się mój film Michał Szcześniak

Fisheye to wizjer, a zarazem jedyny kontakt ze światem Anny, która właśnie dokonała wielkiego odkrycia naukowego. Niestety nie dane jest jej nacieszyć się owocami swej pracy. Zostaje bowiem porwana i poddana obserwacji w zamknięciu i przez tytułowy wizjer śledzi życie najbliższych, którzy nie szczędzą wysiłków, by ją odszukać. - Moja bohaterka, która jest odcięta od świata, ogląda swoje życie, które toczy się bez niej - opowiada gość Czwórki. - Jednocześnie nawiązuje skomplikowaną relację z porywaczem i zaczyna rozumieć, że aby się uwolnić, musi rozwikłać tajemnicę z przeszłości.

Posłuchaj
15:39 CZWORKA Hrapkowidz 09.05.2021.mp3 Reżyser Michał Szcześniak o filmie "Fisheye" (Hrapkowidz/Czwórka)

Jako twórcę filmowego, kobiety intrygują mnie bardziej niż mężczyźni. Mają głębsze spojrzenie, dużo ciekawsze emocje i nadal są w kinie "nieopowiedziane" Michał Szcześniak

W głównej roli w "Fisheye" oglądamy Julię Kijowską, choć jak zaznacza reżyser, to nie do końca właściwe określenie. - Zależało mi na tym, by widz nie tylko patrzył na bohaterkę, ale też, żeby wszedł jej pod skórę. Udało się to dzięki operatorowi Przemkowi Niczyporukowi, który uczył się na pamięć kroków Julii i potem - w trakcie 10-minutowych pasaży, szedł za nią jak cień, wychwytywał każdy grymas, każdy jej gest - wspomina Michał Szcześniak. - Trochę to wyglądało jak taniec operatora i aktorki. 

Fisheye - zwiastun / YT - forumfilmpoland

Film Michała Szcześniaka można oglądać na jednej z filmowych platform streamingowych.

***

Tytuł audycji: Hrapkowidz

Prowadzi: Błażej Hrapkowicz

Gość: Michał Szcześniak (reżyser)

Data emisji: 09.05.2021

Godzina emisji: 14.15

kul

Czytaj także

Polskie filmy kryminalne. "Kino na granicy prawa"

Ostatnia aktualizacja: 30.11.2020 17:00
Polskie kino gatunkowe długo traktowane było po macoszemu, ale nie przez publiczność, która chętnie je oglądała. - To taki przypadek Patyka Vegi. Jego filmy odsądzane są od czci i wiary, a na seansach sala pęka w szwach - tłumaczy Tomasz Kolankiewicz, filmoznawca i dyrektor artystyczny Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Sandra Drzymalska: rola to "skóra", którą wypełniam swoją duszą

Ostatnia aktualizacja: 16.03.2021 11:00
O jej roli w "Powrocie" Magdaleny Łazarkiewicz krytycy pisali, że to jeden z najlepszych debiutów w polskim kinie ostatnich lat. I do dziś zdania nie zmienili. 
rozwiń zwiń