Pascal Brodnicki: jedzenie to nie więzienie; nie wyrzekaj się przyjemności!

Ostatnia aktualizacja: 08.10.2014 13:00
Jedni żyją, żeby jeść. Inni jedzą, aby żyć. Jak zachować umiar w diecie i jeść smacznie oraz zdrowo radzą dr Agnieszka Jarosz i Pascal Brodnicki.
Audio
  • Poznaj sekret dobrze zbilansowanej diety (Czwórka/Mamy to)
Musli na śniadanie działa lepiej niż napój energetyczny - przekonuje Pascal Brodnicki
Musli na śniadanie działa lepiej niż napój energetyczny - przekonuje Pascal BrodnickiFoto: Aurelia Chmiel

- Najważniejszym posiłkiem w ciągu dnia jest śniadanie. Im później je zjemy, tym mamy większą szansę na nadwagę - przekonuje dr Agnieszka Jarosz, Instytut Żywności i Żywienia. - Nie mniej istotne są także kolejne dania. Musimy dostarczać organizmowi energii w małych porcjach, ale regularnie. Najlepiej w czterech kolejnych posiłkach. Wówczas jest bardzo prawdopodobne, że utrzymamy naszą wagę na stałym poziomie.

Czytaj: Sekrety z życia burgerowni >>>

O tym jak ważna jest dobrze zbilansowana dieta, wie także Pascal Brodnicki. - Rano zawsze stawiam na musli. Z bananem, kokosem, płatkami kukurydzianymi - wymienia kucharz. - To danie daje porządnego energetycznego kopa na cały dzień. A jak ktoś nie lubi mleka krowiego może wykorzystać mleko migdałowe albo orzechowe. Uważam, że nasze menu nie może być więzieniem. Tego nie mogę jeść, tego też. To ma być przyjemność, w której nalezy zachować umiar, ale bez przesady.

Zobacz: Jak zrobić owsiankę z "Matrixa"? >>>

Na naszym talerzu powinny pojawiać się podstawowe składniki odżywcze. - Najwięcej powinniśmy jeść węglowodanów złożonych. To są kasze, makarony, ciemne pieczywo - wyjaśnia dietetyk. - W następnej kolejności białka, na końcu tłuszcze. Tych nie jest nam dużo potrzebnych, co warto uwzględnić komponując dzienne menu. Na cały dzień wystarczy nam jedna łyżeczka oleju. W pełni pokryje ona nasze zapotrzebowanie na ten składnik.
Co jeszcze warto jeść, a czego unikać - dowiesz się słuchać nagrania z audycji "Mamy to".
(kul, ac)

Czytaj także

Długi sen to podstawa dobrego samopoczucia

Ostatnia aktualizacja: 01.10.2014 19:00
Niektórzy potrzebują ośmiu godzin nieprzerwanego snu, by po wstaniu z łóżka czuć się dobrze, innym wystarczą cztery. - Młodzi ludzie niestety sypiają zbyt krótko, starsi starają się spać za długo - diagnozuje Michał Skalski, ekspert z dziedzinie zaburzeń snu i leczenia bezsenności.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Znajomość jednego języka obcego to za mało

Ostatnia aktualizacja: 02.10.2014 11:00
Wraz z początkiem roku akademickiego, rozpoczyna się też kolejny sezon kursów językowych. Chętni mają jeszcze kilka dni, żeby wybrać, jakie obce narzecze chcą bliżej poznać. Zalety znajomości kilku języków obcych możemy długo wymieniać, postanowiliśmy więc doradzić wam, na jaki konkretnie kurs się zapisać.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Naprawdę wyczesana praca! Jak zostać fryzjerem?

Ostatnia aktualizacja: 06.10.2014 15:22
Dobry fryzjer potrafi dokonać prawdziwe cuda, całkowicie zmieniając nasze oblicze. Nic dziwnego, że usługi mistrzów w tym fachu są wysoko wyceniane, a żeby dostać się do popularnych salonów należy wizytę zaplanować z kilkudniowym wyprzedzeniem.
rozwiń zwiń