Naprawdę wyczesana praca! Jak zostać fryzjerem?

Ostatnia aktualizacja: 06.10.2014 15:22
Dobry fryzjer potrafi dokonać prawdziwe cuda, całkowicie zmieniając nasze oblicze. Nic dziwnego, że usługi mistrzów w tym fachu są wysoko wyceniane, a żeby dostać się do popularnych salonów należy wizytę zaplanować z kilkudniowym wyprzedzeniem.
Audio
  • Początki w zawodzie fryzjera są trudne, ale wytrwałych czeka wiele interesujących perspektyw (Czwórka/Mamy to)
Naprawdę wyczesana praca Jak zostać fryzjerem?
Foto: Glow Images/East News

Szkoły przygotowujące do tego zawodu są oblegane. - Nasza placówka ma dwie jednostki kształcące w tym kierunku - technik usług fryzjerskich i fryzjer. Różnią się przede wszystkim długością nauki, bo technikum to cztery lata, a szkoła zawodowa trzy. Jednym z elementów edukacji są oczywiście praktyki, które często stają się już na trzecim roku technikiem zalążkiem prawdziwej pracy - mówi Ewa Wąsowska, wicedyrektor Zespołu Szkół Odzieżowych, Fryzjerskich i Kosmetycznych nr 22 w Warszawie.
PRZECZYTAJ: Antoni Cierplikowski - ścinał kobiety "na chłopczycę"

A co z osobami, które ukończyły liceum ogólnokształcące i dopiero po maturze zdały sobie sprawę, że ich prawdziwe powołanie to kreatywne wykorzystanie nożyczek i innych przyrzadów fryzjerskich? Nic straconego! Wprowadzono dla nich kursy kwalifikacyjne i każdy uczeń po skończeniu szkoły może się na nie zapisać. - Trwają najczęściej przez rok, a potem kandydaci przechodzą pierwsze egzaminy zawodowe i mogą otrzymać świadectwo potwierdzające przygotowanie zawodowe - wyjaśniła Wąsowska.
Zarobki początkującego fryzjera są nieduże. Trzeba się sporo nastać i napracować, dostając do ręki ok. 800-1000 zł. Na ile możemy liczyć później? Kto ma najlepsze predyspozycje do pracy w tym zawodzie? Wysłuchajcie nagrania audycji "Mamy to"!
ac/kd

Czytaj także

Dyplom ASP nie czyni cię wyjątkowym

Ostatnia aktualizacja: 24.03.2014 16:35
Agata Radomińska jest absolwentką wrocławskiej ASP. Czy bohaterka reportażu Czwórki żyje z malarstwa?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Co czeka absolwentów zawodówek? Idzie lepsze!

Ostatnia aktualizacja: 25.09.2014 16:35
Jak wynika z raportu GUS aż 24 procent Polaków wyraża chęć i gotowość do pracy za granicą. Najczęściej wybierane kierunki to Wielka Brytania i Niemcy, a drugie z tych społeczeństw coraz szybciej się starzeje, w związku z czym sporo ofert zatrudnienia dotyczy opieki nad seniorami. Umiejętności w tym temacie są na wagę złota, a jakie inne zawody zyskują z każdym rokiem?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Anna Wojtacha: dziennikarstwo to zawód wynikający z pasji

Ostatnia aktualizacja: 02.10.2014 11:00
- Jeździmy do ludzi w najbardziej dramatycznych momentach ich życia. W takich sytuacjach musimy mieć dużo empatii - mówi Anna Wojtacha, korespondentka wojenna, autorka książki "Kruchy lód. Dziennikarze na wojnie".
rozwiń zwiń