Rak to nie wyrok. Badaj się regularnie

Ostatnia aktualizacja: 30.10.2014 19:38
Geny, niewłaściwy sposób odżywiania, brak snu - który z tych elementów jest przyczyną raka? - Częstotliwość zachorowań u pacjentów wzrasta z wiekiem - przekonuje prof. Grzegorz Mazur. Dodaje jednak, że regularne badania profilaktyczne wykonywać trzeba.
Audio
  • Jakie badania należy wykonywać, by ustrzec się przed rakiem? Jak często powinniśmy się badać? - radzą eksperci (Czwórka/Mamy to)
Kobieta podczas badania mammograficznego
Kobieta podczas badania mammograficznegoFoto: Glow Images/East News

Choć wielu z nas wciąż myśli o raku, jak o wyroku, zdaniem hematologa prof. Grzegorza Mazura z Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu w wielu przypadkach zachorowań z rakiem można wygrać. - Większość nowotworów jest dziś wyleczalna, bądź przynajmniej zaleczana we wczesnych stadiach - mówi ekspert. - W przypadku większości z rodzajów raka dysponujemy badaniami, które je wykluczają bądź potwierdzają.

Na takie badania możemy zgłosić się sami, a powinni to zrobić zwłaszcza ci, którzy mają predyspozycje do zachorowania na raka. - Warto brać pod uwagę stan zdrowia innych członków rodziny - mówi prof. Mazur. - Jeśli nasza mama miała raka piersi, ryzyko zachorowania w naszym przypadku jest dużo wyższe. Potrafimy dziś zresztą zbadać mutacje genów, które sprzyjają rozwojowi nowotworu. Osoba, która ją posiada powinna częściej się kontrolować.

Czytaj także: Rak nie oszczędza nikogo <<<

Na rozwój choroby możemy sami zacząć "pracować" już w wieku kilkunastu lat. W jaki sposób? Paląc papierosy, nie stroniąc od alkoholu, nadmiernie się opalając. By dowiedzieć się więcej wysłuchaj nagrania materiału dźwiękowego z audycji "Mamy to".

(kd,tj)

Czytaj także

Woda z cytryną - to pierwszy zastrzyk energii

Ostatnia aktualizacja: 23.08.2014 15:20
Zdrowe odżywianie nie oznacza sprowadzania produktów z kosmosu, czy kupowania drogich sprzętów do przygotowania dań. Patenty, które zdradza gość Czwórki są tanie i skuteczne.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Długi sen to podstawa dobrego samopoczucia

Ostatnia aktualizacja: 01.10.2014 19:00
Niektórzy potrzebują ośmiu godzin nieprzerwanego snu, by po wstaniu z łóżka czuć się dobrze, innym wystarczą cztery. - Młodzi ludzie niestety sypiają zbyt krótko, starsi starają się spać za długo - diagnozuje Michał Skalski, ekspert z dziedzinie zaburzeń snu i leczenia bezsenności.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Czego nie może zabraknąć w codziennej diecie?

Ostatnia aktualizacja: 23.10.2014 13:57
O tym, co koniecznie każdego dnia powinno znaleźć się na naszych talerzach, porozmawiamy w piątkowe przedpołudnie w audycji "Mamy to".
rozwiń zwiń