Czy to prawda, że "czarny" oznacza "zły"?

Ostatnia aktualizacja: 06.03.2015 15:45
Ludzie najczęściej omijają zwierzęta o czarnym umaszczeniu szerokim łukiem. Kolor sierści rzeczywiście wpływa na charakter czworonogów, czy to tylko stereotyp?
Audio
  • W jaki sposób i czy w ogóle kolor zwierzęcia wpływa na jego charakter? (Czwórka/Mamy to)
Zdaniem weterynarza czarne koty nie powinny cierpieć wyłącznie przez swoje umaszczenie. Ale wielu ludzi wciąż myśli stereotypowo
Zdaniem weterynarza czarne koty nie powinny cierpieć wyłącznie przez swoje umaszczenie. Ale wielu ludzi wciąż myśli stereotypowoFoto: Glow Images/East News

- Proszę sobie wyobrazić sznaucera olbrzyma w trzykolorowe łatki - mówi weterynarz Dawid Stefańczyk. - Nie mielibyśmy przed takim psem żadnego respektu!

Lekarz przyznał jednak w Czwórce, że choć czarne umaszczenie dodaje zwierzęciu powagi, maskując m.in. jego mowę ciała, to, że wpływa ono na jego charakter, jest już wyłącznie mitem. - Ależ czarne psy mogą być również przesympatyczne i dobrze wychowane - zarzeka Stefańczyk.

Ekspert podkreślił, że nie należy kierować się umaszczeniem czworonoga podczas adopcji, ale opowiedział, czy i w jaki sposób kolor sierści wpływa na charakter w przypadku czarnych kotów.

***

Tytuł audycji: Mamy to

Prowadzenie: Patryk Kuniszewicz

Gość: Dawid Stefańczyk (weterynarz)

Data emisji: 06.03.2015
Godzina emisji: 12.00

(kd/kul)

Czytaj także

Językowa historia focha - od zalotów do dąsania się

Ostatnia aktualizacja: 08.11.2014 17:00
- W "Słowniku Języka Polskiego" sprzed 100 lat fochy występują wyłącznie w liczbie mnogiej – mówi dr. Agata Hącia. – Oznaczały gniew, rzucanie się, dąsy, grymasy, fanaberie, ale także… zaloty.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak pomóc bezdomnym zwierzakom przetrwać zimę?

Ostatnia aktualizacja: 15.12.2014 16:00
Nie da się przygarnąć wszystkich czworonogów, które w tym trudnym okresie potrzebują ciepłego, bezpiecznego domu. Są jednak inne możliwości, by skutecznie im pomagać.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Sen - najlepszy przyjaciel człowieka

Ostatnia aktualizacja: 15.02.2015 10:00
Sen jest procesem, w którym spędzamy jedną trzecią życia. Warto więc dowiedzieć się o tym stanie coś więcej.
rozwiń zwiń