"Wstrząs dla mas". Jak debiutował skład Pokahontaz?

Ostatnia aktualizacja: 08.04.2021 15:00
W każdy czwartek w "Muzycznym Lunchu" zaglądamy za kulisy polskiej muzyki współczesnej i zdradzamy, jak powstały Wasze ulubione utwory. Tym razem Numer Raz postanowił sprawdzić, jak powstał "Wstrząs dla mas" Pokahontaz.
Pokahontaz w studiu koncertowym Czwórki
Pokahontaz w studiu koncertowym CzwórkiFoto: Bartosz Bajerski

Posłuchaj
pap sistars 1200.jpg
"Był sobie numer". "Nie ty, nie my (Spadaj)" Sistars

W 2003 roku Fokus (Wojciech Alszer), Rahim (Sebastian Salbert) oraz DJ Bambus (Sebastian Michalski) stworzyli Pokahontaz.

Sprawdź także:

Dwa lata później ukazał się ich pierwszy album "Receptura" z bitami autorstwa takich producentów, jak Straho, Minix czy DJ 600 V. Pierwszym singlem zapowiadającym to wydawnictwo był "Wstrząs dla mas". Premiera utworu odbyła się 24 maja 2004 roku. - Ten numer mocno odstawał od stylu Pokahontaz, bo bity zrobił do niego DJ 600 V. Od razu nas zachwyciły, bo nie były typowo hip-hopowe, a bardziej dancehallowe - wspomina Rahim. - Szybko złapaliśmy wspólny język i dzięki temu na "Recepturze" bity Volta pojawiają się aż w trzech kawałkach.

Posłuchaj
09:46 CZWÓRKA Muzyczny Lunch - Pokahontaz 08.04.2021.mp3 Był sobie numer: "Wstrząs dla mas" od Pokahontaz (Muzyczny Lunch/Czwórka)

Posłuchaj
Pokahontaz 663 Bartosz Bajerski.JPG
Koncert Pokahontaz w Czwórce

- Jako psychoraperzy z Paktofoniki, zgodnie ze starą szkołą, chcieliśmy "schować" wokal w bicie. Wtedy zadzwonił do mnie Volt i w żołnierskich słowach mi wyjaśnił, że jak raper dobrze rymuje, to ma być z przodu. A jak jest słaby, to się go ścisza. Ta sentencja towarzyszy mi zresztą do dzisiaj - śmieje się Rah. 

"Wstrząs dla mas" był także pierwszą próbą połączenia dwóch hip-hopowych środowisk - śląskiego i warszawskiego. - Chłopaki odwiedzili mnie w studiu, kiedy opiekowałem się moją ukochaną kotką. To było bardzo lojalne zwierzę, które tylko mnie dawało się pogłaskać - opowiada DJ 600 V. - Fokus od razu chciał się z nią zaprzyjaźnić, co skończyło się czterema solidnymi cięciami na ręku po koci pazurach. Na szczęście więcej ofiar przy tej współpracy już nie było. Wyszliśmy z tego cali i zdrowi, choć z bandażem na ręce.  

*** 

Tytuł audycji: Muzyczny Lunch

Materiał przygotował: Numer Raz

Data emisji: 08.04.2021

Godzina emisji: 13.45

kul

Czytaj także

Sebastian Fabijański: rapu słuchałem, ale nigdy nie tańczyłem

Ostatnia aktualizacja: 15.07.2020 16:10
- W rapie nie ma miejsca na żadną kreację. Tak przynajmniej to widzę. Każdy fałsz jest wyczuwalny, a mnie interesuje wysyłanie tylko prawdziwych komunikatów - mówi Sebastian Fabijański, aktor, który zadebiutował w tym roku płytą "Prymityw". 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wyspiarski rap z elektronicznym sznytem. Oto Święty Bass

Ostatnia aktualizacja: 19.02.2021 15:50
Najpierw był cykl imprez i audycja w radiu, teraz są też autorskie numery. Święty Bass gra tak, jakby młodość spędził w undergroundowych klubach na przedmieściach Londynu.
rozwiń zwiń