Spajku/Dziunek i "Koniec w line-upie". Jak powstał ten numer?

Ostatnia aktualizacja: 25.11.2021 15:20
W każdy czwartek w "Muzycznym lunchu" zaglądamy za kulisy polskiej muzyki współczesnej i zdradzamy, jak powstawały ulubione utwory ostatnich lat i dekad. Tym razem Damian Sikorski rozmawia z duetem Spajku/Dziunek o numerze "Koniec w line-upie".
SpajkuDziunek w Czwórce
Spajku/Dziunek w CzwórceFoto: Zuza Sosnowska

Za świeży skład wchodzi w dorosłość

Spajku to mistrz ceremonii, Dziunek to producent i beatmaker. W 2020 roku duet został wyróżniony w konkursie "Wydaj płytę z Będzie Głośno!" i doceniony przez Stowarzyszenie Autorów ZAIKS w kategorii "Najlepsze teksty”. Najnowszy album muzyków - "Za świeży skład" - opisuje rytuał przejścia od młokosa do człowieka, który wchodzi w dorosłość. Jednym z utworów na krążku jest "Koniec w line-upie". - O ile dobrze pamiętam, zaczęliśmy nad nim pracować w 2017 roku. W pierwszej kolejności powstała muzyka i prosty bit, który nie przypominał wersji finalnej, ale był dla nas punktem wyjścia- opowiada Spajku. - Później, w trakcie jednej z burzy mózgów, słuchaliśmy rapu i szukaliśmy inspiracji. Powstała wtedy melodia i refren. Podczas kolejnych spotkań krystalizowała się historia, którą chcieliśmy opowiedzieć.

Posłuchaj
02:46 CZWÓRKA Muzyczny Lunch - byl sobie numer 25.11.2021.mp3 "Koniec w line-upie" - jak powstał numer duetu Spajku i Dziunek (Muzyczny Lunch/Czwórka)

Drobnym maczkiem w line-upie

Muzycznym rdzeniem zespołu jest rap, ale dźwięki sięgają dużo głębiej, tworząc przestrzeń dla nieoczywistych treści. - "Koniec w line-upie" to zbiór obserwacji mało znanego zespołu, który jest wpisany na plakat imprezy drobnym maczkiem. Z jednej strony to antymanifest o przelotnych relacjach damsko-męskich, a z drugiej apel do słuchacza o docenienie młodego twórcy, który na koncercie występuje przed gwiazdą, minutę przed otwarciem bramek, kiedy jest jeszcze jasno - dodaje raper. 

Sprawdź także:

Spajku/Dziunek na winylu Czwórki

Remiks utworu "Koniec w line-upie" był też singlem promującym pierwszy w historii Czwórki winyl. - To jest dla nas nie tylko radość czy zaszczyt, ale też kwintesencja muzycznych działań - mówią członkowie składu. - Myśleliśmy kiedyś, żeby jedną z naszych płyt wydać na czarnym krążku, ale przyznajemy szczerze, to marzenie było dla nas bardzo odległe.  A teraz wreszcie nie jesteśmy na końcu line-upu - śmieją się muzycy.

Spajku/Dziunek - koncert w Czwórce

*** 

Tytuł audycji: Muzyczny Lunch

Materiał przygotował: Damian Sikorski

Data emisji: 25.11.2021

Godzina emisji: 13.40

kul

Czytaj także

GrubSon z płytą "Akustycz(nie)zupełnie". "To zabawa dźwiękiem i słowem"

Ostatnia aktualizacja: 03.11.2020 17:34
"Akustycz(nie)zupełnie" to piąty studyjny album GrubSona. Krążek powstał w ścisłej współpracy z Jakubem Mitorajem, gitarzystą grupy Sanepid. - To album poważny, ale z przymrużeniem oka. Pełen zabawy zarówno słowem, jak i dźwiękiem - mówił GrubSon w Czwórce.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"ARKanoid". Rahim, Abradab i Kleszcz na pograniczu światów

Ostatnia aktualizacja: 03.02.2021 16:00
- Zazwyczaj pracujemy solo albo w duetach, dlatego mieliśmy dużo frajdy, robiąc numery w składzie Rah, Dab i Kleszcz - opowiadają raperzy. Ich wspólne dzieło, czyli krążek "ARKanoid" jest Płytą Tygodnia w "Muzycznym Lunchu". 
rozwiń zwiń