Był sobie numer. Jak powstawał kawałek "Suprematyzm" Bisza?

Ostatnia aktualizacja: 13.05.2022 09:50
Mija dekada od publikacji płyty Bisza "Wilk chodnikowy", teraz raper nawiązuje do utworu "Pollock" z tamtej płyty. - Kawałkiem "Suprematyzm" chciałem podkreślić bezinteresowność i niezależność - mówi artysta.
Bisz
BiszFoto: Jarek Magier/Pchamytensyf/mat. prasowe

Płyta Bisza "Wilk chodnikowy" ukazała się 10 lat temu, na albumie znalazł się bardzo ważny utwór "Pollock". Artysta powraca do tamtego wydawnictwa singlem "Suprematyzm", który jest zapowiedzią kolejnego albumu "Dekada wilka". Utwór w warstwie lirycznej i znaczeniowej odnosi się do albumu z 2012 roku.


Malewicz i jego czarny kwadrat

- Zastanawiałem się, który z nurtów malarskich jest taki radykalny w podejściu do formy jak abstrakcjonizm ekspresjonistyczny Pollocka. Jakoś naturalnie narzucił mi się suprematyzm, czyli Malewicz i jego czarny kwadrat, który był najwyższym symbolem dojścia do jakiegoś krańca - opowiada Bisz. - Tym bardziej, że czarny kwadrat Malewicza to był obraz, który od dawna mnie zajmował. Zastanawiałem się, jak go interpretować.

Jak przyznaje artysta, na początku sceptycznie podchodził do sztuki Malewicza. - Byłem także w grupie osób, które nie uważały tego za nic nadzwyczajnego - każdy może namalować czarny kwadrat - wspomina. - Intrygowało mnie to jednak i szukałem swojego podejścia i swojej drogi do niego.

Tą drogą stało się czerpanie inspiracji od innych twórców. Po zagłębieniu się w temat powstawania obrazu Malewicza okazało się, że artysta malował swój kwadrat na wzór prawosławnej ikony, a dla malarza sam proces tworzenia dzieła był jak modlitwa i próba zetknięcia się z bytem metafizycznym.


Bezinteresowność i niezależność

- Mimo że obraz mocno różni się od prawosławnych ikon, to takie współczesne podejście do próby zetknięcia się z czymś przekraczającym nas było mi bardzo bliskie - opowiada Bisz. - Abstrahując od tego, sama nazwa "suprematyzm" to odniesienie do najwyższej supremacji, więc to też idealnie mi siedziało.

W warstwie znaczeniowej pojawia się także nawiązanie do "Odysei kosmicznej" Stanleya Kubricka, a w warstwie lirycznej nawiązanie do Pollocka. - Głównie na płaszczyźnie radykalności, niezależności, bezinteresowności sztuki, ale także rzucenia wyzwania odbiorcy. Chciałem też pokazać, że ten ideał sztuki i twórczości jest dla mnie ważny - tłumaczy raper. - Grubą kreską podkreśliłem bezinteresowność i niezależność. Chciałem postawić słuchacza w centrum mojego świata i też takiego świata, który właściwie nie wiadomo, czym jest, przed takim czarnym kwadratem, który nie wiadomo, co za sobą kryje.

Źr. Youtube/BISZ - SUPREMATYZM (Official Video) 

4 minuty i 4 sekundy

Muzykę, która jest wypełniona przeróżnymi smaczkami, z Biszem stworzył Kosa. - Chcieliśmy, żeby ten utwór był mostem pomiędzy "Bladym królem" a kolejną płytą - myślę, że to się udało - ale też żeby nie był takim typowym produkcyjnym numerem jak inne podkłady z naszej ostatniej płyty - zdradza Bisz. - Chodziło mi o to, żeby zachować element tajemniczości, żeby utwór był transowy, dziwny i niepokojący.

Numer ma 4 minuty i 4 sekundy, więc jego długość też jest nawiązaniem do kwadratu. - Jest też cały zamalowany rapem, jest jakby rama: czyli intro jest muzyczne i auto muzyczne - zaznacza artysta. - W środku, bez chwili przerwy, przez cały czas rapuję. Chodziło o to, żeby zamalować ten czarny kwadrat i całego pokryć go rapem.

Nowy album Bisza "Dekada wilka" ma się ukazać jesienią. 


Posłuchaj
09:01 Czwórka/Muzyczny Lunch - Bisz byl sobie numer "Supermatyzm" 13.05.2022.mp3 Bisz o historii powstawania utworu "Suprematyzm" (Muzyczny Lunch/Czwórka)

 

***

Tytuł audycji: Muzyczny Lunch

Prowadzi: Gosia Jakubowska 

Gość: Bisz (raper, poeta, producent muzyczny)

Data emisji: 12.05.2022

Godzina emisji: 13.43

kd

Czytaj także

Wrona: Dzisiaj każdy może być artystą

Ostatnia aktualizacja: 02.05.2022 16:15
Została laureatką 5. edycji Konkursu "Wydaj Płytę z Będzie Głośno!". Dzięki wygranej wydała między innymi debiutancki album "Sen o smaku lukrecji", a jej kawałek otwiera nową składankę "Będzie Głośno! Vol.4.". Z Wroną rozmawiamy o znaczeniu terminu "artysta" w XXI wieku.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Łajzol: wszystko na tej płycie to jestem ja

Ostatnia aktualizacja: 12.05.2022 14:43
8 kwietnia ukazała się solowa płyta Łazjola "Łajzol Serious". Artysta tytułem świadomie nawiązuje do Jokera, postaci z uniwersum DC, a wszystko przez emocje, których na albumie nie brakuje. 
rozwiń zwiń