Wrona: Dzisiaj każdy może być artystą

Ostatnia aktualizacja: 02.05.2022 16:15
Została laureatką 5. edycji Konkursu "Wydaj Płytę z Będzie Głośno!". Dzięki wygranej wydała między innymi debiutancki album "Sen o smaku lukrecji", a jej kawałek otwiera nową składankę "Będzie Głośno! Vol.4.". Z Wroną rozmawiamy o znaczeniu terminu "artysta" w XXI wieku.
Wrona w Czwórce
Wrona w CzwórceFoto: Bartosz Bajerski

29 kwietnia ukazała się składanka "Będzie Głośno! Vol.4" , Znalazło się na niej 10 utworów artystów, którzy zgłosili się do konkursu "Wydaj Płytę z Będzie Głośno!" w 2021 roku. Album otwiera utwór "Jak Debbie Harry" Wrony, zeszłorocznej laureatki Konkursu Czwórki.

- Zastanawiałam się nad definicją współczesnego artysty i uświadomiłam sobie, że nie lubię, takiego operowania hasłem "artysta" jako czymś nadczłowieczym - mówi Wrona. - Lubię gdy artystą jest ktoś taki jak ja. Nie lubię kiedy słowo artysta urasta do rangi czegoś nieosiągalnego. Artystą jest każdy kto coś robi i tworzy. Kiedy jest to autorskie i niepowtarzalne.

Jednak jak zaznacza Wrona, bycie artystą i prezentowanie własnej twórczości światu wymaga odwagi i wyjścia ze strefy komfortu. Nawet wtedy, gdy w naszym przekonaniu nasze dzieło nie jest perfekcyjne. - Z tego co prezentowałam nigdy w stu procentach nie byłam zadowolona. W sztuce tak jest, że dogonienie perfekcji jest niemożliwe - tłumaczy gość Czwórki. - Nigdy się nie wydarzy i trzeba się z tym pogodzić, że tego króliczka nigdy nie złapiemy. Musimy się przemóc i zdać sobie sprawę, że nie robimy tego dla siebie, a prezentując trzeba być pewnym tej sztuki i muzy.

Jak zauważa Wrona, dzisiaj w czasach zdobyczy technologicznych i narzędzi, każdy może być artystą. - W dobie Tik-Toka faktycznie jest dużo łatwiej. Ktoś może wrzucić jeden filmik, który będzie miał 10 mln odtworzeń i już ma widzów. Liczba odbiorców i fanów jakby nie było definiuje artystę. Jednak nie sztuka zebrać polubienia, ważne, żeby te treści miały jakość. Trzeba zainteresować kogoś jako artysta - opowiada Wrona. - Każdy może tworzyć, każdy może robić rzeczy. Wszystkiego mamy pod dostatkiem sprzętu, programów i wszelakich aplikacji.

Źr. Youtube/Wroba - Double Tap

Wrona podkreśla, że zalew domorosłych "Tik-Tokowych" muzyków ma swoją drugą stronę. Bo coraz trudniej jest zawalczyć o uwagę odbiorców. Dlatego nowe platformy i możliwości prezentacji kuszą. - Myślałam także o koncercie na Tik-Toku, bo pomyślałam, że też zawalczę tam o atencję - zdradza Wrona. - Jest to jeden ze sposobów dotarcia do współczesnego odbiorcy. Jednak trzeba mieć w środku coś - wartościową treść i twórczość. W dzisiejszych czasach wszystko jest na wyciągnięcie ręki. Możemy wszystko jeśli tylko chcemy.

Sprawdź:


Posłuchaj
21:50 Czwórka/Stacja Kultura - Wrona 2022.05.02.mp3 Z Wroną rozmawiamy rozmawiamy o znaczeniu terminu "artysta" w XXI wieku (Stacja Kultura/Czwórka)

 

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Gosia Jakubowska

Gość: Weronika Jasiówka (Wrona) 

Data emisji: 02.05.2022

Godzina emisji: 11.30

aw


Czytaj także

"The Best Of Będzie Głośno!" - winylowy prezent od Czwórki

Ostatnia aktualizacja: 20.12.2021 06:00
8 października 2021 roku w sprzedaży pojawiło się kolejne wydawnictwo Agencji Muzycznej Polskiego Radia i pierwsza w historii płyta winylowa dokumentująca działania muzyczne Czwórki Polskiego Radia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Emil Szwajk i jego przesłanie na składance "Będzie Głośno! Vol. 4"

Ostatnia aktualizacja: 30.04.2022 12:31
Za nami premiera składanki "Będzie Głośno! Vol. 4", na której znalazł wyselekcjonowany zbiór piosenek artystów, którzy zgłosili się do 5. odsłony konkursu "Wydaj płytę z Będzie Głośno!". Wśród nich jest Emil Szwajk i jego utwór "Love Song".
rozwiń zwiń