Gitarowy Rekord Świata 2024. Kto wystąpi we Wrocławiu?

Ostatnia aktualizacja: 23.04.2024 11:50
Największa gitarowa orkiestra świata gra tylko jeden koncert w roku - 1 maja na wrocławskim Rynku. Dyryguje nią Leszek Cichoński gitarzysta i pomysłodawca Gitarowego Rekordu Świata. - Kiedy słyszę ten pomruk gitar akustycznych, do dziś mam ciarki - opowiada gość Czwórki. 
Gitarzysta Steve Vai podczas próby pobicia gitarowego rekordu świata na wrocławskim Rynku - 1 maja 2023 rok.
Gitarzysta Steve Vai podczas próby pobicia gitarowego rekordu świata na wrocławskim Rynku - 1 maja 2023 rok. Foto: PAP/Maciej Kulczyński
  • Gitarowy Rekord Świata to festiwal, który wymyślił gitarzysta Leszek Cichoński.
  • Pierwsza odsłona odbyła się w 2003 roku. Udział wzięło w niej 588 osób.
  • W tym roku, żeby pobić rekord, potrzebujemy co najmniej 8 tysięcy gitarzystów - mówi Leszek Cichoński.
  • 1 maja we Wrocławiu zagrają m.in. Neil Zaza, Joscho Stephan, Jan Borysewicz i Dariusz Kozakiewicz.

- Od samego początku było wiadomo, że bicie rekordu jest tylko dodatkiem, bo najważniejsza jest wspaniała atmosfera, która panuje na Runku we Wrocławiu - mówi Leszek Cichoński. - Ludzie cieszą się, uśmiechają, gibią się i huśtają do muzyki, przeżywają to wspólne granie. I to jest bezcenna wartość naszego festiwalu.

Ilu gitarzystów jest potrzebnych do pobicia rekordu w tym roku?

Pierwsza oficjalna próba bicia gitarowego rekordu we Wrocławiu odbyła się w 2003 roku. Wzięło w niej udział 588 osób. Pozwoliło to ustanowić nowy rekord Guinnessa. Dla porównania: w ubiegłym roku w wydarzeniu wzięło udział 7967 gitarzystów. W tym roku, żeby pobić rekord, przydałoby się ich 8 tysięcy.  

- Warto jest ten dzień spędzić we Wrocławiu, żeby to przeżyć i poczuć - zachęca rozmówca Bartka Koziczyńskiego. - I wcale nie trzeba mieć ze sobą gitary elektrycznej czy akustycznej, wystarczy dowolny instrument strunowy. Można przyjść z ukulele, z banjo albo z mandoliną.

Konkurs na gitarę z byle czego

- Można też zrobić sobie gitarę z byle czego, bo w ramach festiwalu odbywa się konkurs na taki właśnie instrument. - Mieliśmy już gitarę z łopaty i z tłumika samochodowego, a nawet z roweru. Warunkiem podstawowym jest to, żeby instrument zagrał - wyjaśnia gość Czwórki. - Ten konkurs cieszy się dużym powodzeniem, bo daje pole do popisu dla wyobraźni.

Cztery najprostsze akordy

Oficjalne bicie rekordu Guinnessa w największej liczbie osób grających jednocześnie utwór "Hey Joe" Jimiego Hendriksa rozpocznie się w środę, 1 maja, o godz. 16.00. - Chodzi o najprostsze akordy, najłatwiej jest zagrać C-dur, G-dur, D-dur, A-dur i E-dur. Tyle wystarczy, żeby zagrać "Hey Joe" i zostać rekordzistą świata - dodaje Leszek Cichoński.

Posłuchaj
10:57 CZWÓRKA Muzyczny Lunch - rekord 23.04.2024.mp3 Gitarowy Rekord Świata - kto zagra w tym roku we Wrocławiu? (Muzyczny Lunch/Czwórka)

Światowi wirtuozi na wrocławskim rynku

Jednak tego dnia wrocławski Rynek będzie rozbrzmiewał dźwiękiem gitar już od rana. Cała impreza startuje o godz. 10, a przez cały dzień swój kunszt prezentować będą na scenie mniej lub bardziej znani gitarzyści z Polski i zagranicy.


Leszek Cichoński w Czwórce. Leszek Cichoński w Czwórce.

- Na scenie pojawi się m.in. Neil Zaza, najbardziej melodyjnie grający dziś wykonawca rockowy - mówi organizator festiwalu. - Występował z Joe Satrianim, Steve'em Vai, Dweezilem Zappą, Vinnie Moore'em czy Andy Summersem. We Wrocławiu zagra też Joscho Stephan. - Niemiecki wirtuoz gitary, nazywany "gypsy swinging guitar", specjalizuje się w gatunku gypsy jazz. Gra nie tylko szybko, ale z niezwykłą wręcz biegłością i precyzją. I improwizuje na każdy temat - dodaje.

Ray Charles Tribute // Hallelujah I Love Her So // Joscho Stephan & @SvenJungbeck // Joscho Stephan

Borysewicz, Kozakiewicz, Pilichowski i Jagger

Gwoździem tegorocznego programu ma być wspólny show dwóch gigantów rockowej gitary – Jana Borysewicza i Dariusza Kozakiewicza, którzy zagrają kompozycje Jimiego Hendriksa. Na gitarze basowej będzie im towarzyszył Wojtek Pilichowski, a wśród wokalistów znajdzie się m.in. Chris Jagger. Młodszy brat lidera The Rolling Stones od lat 70. występuje na scenie i nagrywa płyty pod własnym nazwiskiem. We Wrocławiu zaśpiewa utwór "Purple Haze".

***

Tytuł audycji: Muzyczny Lunch

Prowadzi: Bartek Koziczyński

Gość: Leszek Cichoński (gitarzysta, organizator Gitarowego Rekordu Świata)

Data emisji: 23.04.2024

Godzina emisji: 13.15

kul/wmkor

Czytaj także

AM. OK - melodie z gitary akustycznej

Ostatnia aktualizacja: 26.07.2023 14:01
AM. OK to solowy projekt stworzony przez Daniela Zbroszczyka, wokalistę, gitarzystę oraz artystę poruszającego się w dyscyplinach wizualnych. Jego muzyka, teksty i animacje w klipach tworzą całość - a główną inspiracją jest oniryczność. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Paweł Weiss i "Pulp Tunes" - płyta w klimacie Tarantino

Ostatnia aktualizacja: 26.09.2023 09:39
Paweł Weiss zadebiutował na ulicach Warszawy. 23 września ukazał się jego solowy album "Pulp Tunes" - bez problemu odkryjemy na nim nawiązania do filmu Quentina Tarantino. 
rozwiń zwiń