Franek Warzywa i Młody Budda: "Komputer EP" testuje wytrzymałość słuchaczy [WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 24.04.2024 15:00
Franek Warzywa i Młody Budda wyruszyli w kolejną audiowizualną podróż. - Tak jak "Wykopki" były tekstem o poszukiwaniu swojego miejsca, tak "Komputer EP" jest o samoakceptacji - opowiadają muzycy. 
Młody Budda, Michał Daniluk i Franek Warzywa w studiu Czwórki.
Młody Budda, Michał Daniluk i Franek Warzywa w studiu Czwórki.Foto: Piotr Podlewski/Polskie Radio
  • Franek Warzywa i Młody Budda to duet, który tworzą Franciszek Drażba i Adam Kiepuszewski. 
  • Działają na styku różnych dziedzin sztuki - m.in. muzyki i performance’u.
  • "Komputer EP" to ich najnowsze wydawnictwo.
  • Teksty są inspirowane legendami science fiction, a w muzyce słychać nawiązania do niemieckiej i japońskiej elektroniki, indie rocka i glitch-popu. 

OK Komputer

Franek Warzywa śpiewa, Młody Budda robi muzykę. Razem tworzą duet, który nie zamyka się w obrębie jednego gatunku. Hyperpop, jazz, post-punk czy techno: każdy znajdzie coś dla siebie, pod warunkiem że jest entuzjastą dobrej i zdrowej zabawy.

- Tytuł minialbumu zdecydowanie odnosi się do warstwy brzmieniowej - to jest muzyka komputerowa - podkreśla Adam Kiepuszewski, czyli Młody Budda. - Utwór "Komputer", który jest na tym wydawnictwie, powstał dwa lata temu i był drogowskazem dla prac nad nowym materiałem - wspomina Franciszek Drażba, czyli Franek Warzywa. - Utwory powstawały spontanicznie, a komputer odegrał w tym procesie ważną rolę i spiął muzyczne wszystkie kompozycje.

Świat warzyw kontra dystopijna wizja przyszłości

Na EP-ce "Komputer" artyści przewrotnie konfrontują świat warzyw z dystopijnymi wizjami świata zdominowanego przez technologię, w rytm inspiracji zaczerpniętych prosto z literatury i filmów science fiction.

- Sięgnęliśmy do tekstów traktujących o technologii i o przyszłości. Nawet jeśli robiliśmy z nich piosenkę o kupowaniu warzyw, to nadal jest to opowieść o cyfrowym społeczeństwie i marketingowych manipulacjach - tłumaczy Franek Warzywa. - Poważne tematy postanowiliśmy potraktować w luźny sposób, ale nie umniejszając ich rangi.

Posłuchaj
24:13 CZWÓRKA Muzyczny Lunch - franek warzywa 24.04.2024.mp3 Franek Warzywa i Młody Budda o nowym wydawnictwie "Komputer EP" (Muzyczny Lunch/Czwórka) 

"Testujemy wytrzymałość naszych słuchaczy"

- Nie zrezygnowaliśmy jednak z gitar, są obecne w każdym utworze, tylko że na drugim planie - mówi Młody Budda. - Tym razem potraktowałem ją jako teksturę, a nawet jeśli pojawiają się solówki, to są one przefiltrowane tak, że brzmią jak "płaczący komputer" - są zgniecione i zglitchowane. Zawsze staram się przesuwać granicę tego, co akceptowalne społecznie i formalnie w kategorii muzyki pop. W ten sposób trochę testujemy wytrzymałość naszych słuchaczy. Chcemy sprawdzić, jak daleko za nami pójdą.

Franek Warzywa & Młody Budda - Komputer | Frank Warzywa

"Komputer EP" - album o samoakceptacji

Chwytliwym, breakspeedowym beatom i dziwacznym popowym melodiom towarzyszą teksty o zmaganiach z lękiem społecznym, depresji i tęsknocie w dzisiejszym dynamicznym, nadmiernie pobudzonym świecie. - Tak jak "Wykopki" były o poszukiwaniu swojego miejsca, tak "Komputer EP" jest o akceptacji - punktu, do którego się dotarło, oraz tego, kim się samemu jest - wyjaśniają artyści. 

Zagraniczne tournée duetu

Jak dotąd Franek Warzywa i Mały Budda zagrali na najważniejszych festiwalach muzycznych w Polsce. Występowali także za granicą.

- Przygotowaliśmy wizualizacje do każdego utworu z zarysem tekstów przetłumaczonych na język angielski. Ludziom "siadła" ta koncepcja i dobrze się bawili - opowiadają goście Michała Daniluka. - W Portugalii musieliśmy coś tam jeszcze dodać od siebie, bo ludzie nie do końca chyba nas zrozumieli. Za to w Tallinie zagraliśmy najlepszy koncert.

Posłuchaj też:

Franek Warzywa i Młody Budda - wywiad / Czwórka

*** 

Tytuł audycji: Muzyczny lunch

Prowadzi: Michał Daniluk

Goście: Franciszek Drażba (Franek Warzywa), Adam Kiepuszewski (Młody Budda)

Data emisji: 24.04.2024

Godzina emisji: 13.15

kul/wmkor

Czytaj także

Krajobrazy: "muzyka osadzona w naturze to jest baza"

Ostatnia aktualizacja: 21.09.2023 20:50
"Krajobrazy" - to projekt muzyczny Adriana Kolarczyka i Bartka Barana; seria wydarzeń muzycznych, organizowanych w zielonych przestrzeniach Krakowa w niedzielne poranki i południa. - Nasz rodowód jest klubowy, a chcieliśmy zrobić coś, co będzie wykraczało poza - mówią muzycy. - Chcieliśmy grać w naturze. Z czasem przekształciło się to w projekt studyjny, jakim jest nasz album.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Goofy Ginz z nowym singlem, w poszerzonym składzie

Ostatnia aktualizacja: 18.04.2024 19:00
Psychodelia, shoegaze, grunge i alternatywa to przestrzeń muzyczna, po której porusza się zespół Goofy Ginz. - Eksperymentujemy z różnymi brzmieniami i nie boimy się rozwiązań, które mogą zaskoczyć słuchacza - opowiadają muzycy Jasiek i Longer. 
rozwiń zwiń