Człowiek: "Szum" to potężna mieszanka muzyczna z polskim tekstem

Ostatnia aktualizacja: 14.05.2024 22:30
Niedawno swoją premierę miał album "Szum". Stoi za nią Człowiek, czyli Karol Stolarek. - To jest o zwykłym człowieku, jak ja i ty. Nie ma tu żadnych fajerwerków i ekstrawagancji - mówi artysta w Czwórce. - Jest prosty tekst o każdym z nas. I każdy może się zidentyfikować z tymi emocjami. Echo tej muzyki odbija w stronę przeszłości. To jest naturalne, dobre, i tak ma być.
Człowiek, czyli Karol Stolarek, opowiada o swoim wydawnictwie Szum
Człowiek, czyli Karol Stolarek, opowiada o swoim wydawnictwie "Szum"Foto: Polskie Radio/Piotr Podlewski
  • "Szum" to nowe wydawnictwo za którym pod pseudonimem Człowiek kryje się Karol Stolarek.
  • Artysta znany jest ze składów Bruno Schulz i Mona Polaski. 
  • "Szum" to nowoczesna muzyka elektroniczna będąca kombinacją wyrazistych melodii oraz dynamicznego rytmu.
  • Album jest ukłonem w stronę wyobraźni, seansem opowieści o prostych rzeczach, których doświadcza każdy.

"Szum" - kto jest autorem płyty?

"Szum" to najnowsze dziecko Karola Stolarka, znanego do tej pory ze składów Bruno Schulz i Mona Polaski, który w swoim nowym projekcie kryje się pod pseudonimem Człowiek. - Człowiek to nazwa, która oddaje to, co chcę pokazać i powiedzieć na kanwie słowa, tekstu, które tworzę - mówi gość Czwórki. - To słowo, które bardzo wiele dla mnie znaczy, więc w intuicyjny sposób pasuje. Nie wiem, czy chodzi tu o głębszą filozofię, ale chodzi na pewno o intuicyjność i moją postawę wobec twórczości i bycia.

Utwory, które zmieniają się w czasie

Na album składa się osiem wyjątkowych utworów, które wciągają odbiorcę w wir syntezatorowych brzmień. To płyta bardzo konceptualna, aktualna i współczesna, choć będąca jednocześnie sygnałem końca pewnej epoki. Odbiorca bywa w niej hologramem, który jest zaproszony do wchodzenia w coraz to nowsze muzyczne warstwy, odsłaniające coraz to głębsze znaczenia kryjące się za poszczególnymi utworami.

- Moje utwory fluktuują w czasie. Lubię patrzeć na swoje kawałki z innej perspektywy. To, że one zmieniają się w odbiorze, to plus piosenki i muzyki jako formy i medium - opowiada Człowiek. - Utwór nieustanie mutuje także w tobie jako odbiorcy, to ruchoma forma, która wchodzi na różne pola. Nawiązuje kontakt z tobą, relację jakąś, rozmawiacie sobie. Jesteś w tej piosence i ona się zmienia.


Człowiek - Lewitowanie [Official Video] 33 Records


Kto jest producentem płyty "Szum"?

Album "Szum" jest efektem długotrwałego procesu, który przebiegł w studiu producenta Pawła Gapińskiego, gdzie muzyka została poddana pieczołowitej laboratoryjnej pracy. To właśnie dzięki Pawłowi możemy usłyszeć świetnie brzmiącą elektronikę z mocnymi, rozrywającymi powietrze basami, bogatą paletą syntezatorów oraz dynamicznym, często eksperymentalnym, pulsem. Słychać tu echa minimalu, nu-rave’u, rapu, folkloru, indie i alternatywy.


Człowiek - Uśpione wulkany [Official Video] | 33 Records


- Paweł Gapiński namaścił go swoim dotykiem, zrobił z tego albumu soczystą kulę - tłumaczy gość audycji. - Jest ona połączeniem kuli biologicznych, wokali, synciaków, chórków oraz mocnego basu i bitu, który pulsuje po dnie podłogi i drapie nas po żeberkach. 


Posłuchaj
32:57 CZWORKA/Muzyczny lunch - Karol Stolarek o płycie "Szum" 14.05.2024.mp3 Karol Stolarek opowiada o swoim nowym interdyscyplinarnym projekcie Człowiek i albumie "Szum" (Muzyczny lunch/Czwórka)

 

"Szum" - co oznacza nazwa płyty?

A skąd nazwa albumu? - Jeśli chodzi o tytuł "Szum", to bardziej chodzi o szum Bałtyku, morza, szum drzew w lesie albo wiatru. Tytuł może być mylący, ale chodzi o szum naturalny - zaznacza Człowiek. - Być może ten szum morza jest odpowiedzią, którą dostajemy na szum cywilizacji w mieście. Na pewno jest to stan, w którym gdzieś tam możemy poprzebywać.

 

***

Tytuł audycji: Muzyczny Lunch

Prowadzi: Damian Sikorski

Gość: Człowiek (Karol Stolarek) 

Data emisji: 14.05.2024

Godzina emisji: 12.15

aw/mat.pras./wmkor

Czytaj także

Polska z Offu. Czy muzyką można zmieniać świat?

Ostatnia aktualizacja: 08.03.2024 14:40
Polska z Offu to projekt, który popularyzuje i wspiera współczesną polską muzykę niezależną. - W offie wspaniałe jest to, że ludzie mają potrzebę oddolnego działania niezależnie od okoliczności - przekonuje Adam Karol Drozdowski, kurator cyklu. - To rodzaj aktywizmu wyrażający się w twórczości, która artystkom i artystom wydaje się potrzebna, ważna i zmieniająca świat.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Astigmatic Records. "Dobra muzyka nie obroni się sama"

Ostatnia aktualizacja: 03.05.2024 14:50
- Nie zgadzamy się ze stwierdzeniem, "że dobra muzyka obroni się sama". Jesteśmy od tego, żeby ją "wypchnąć" i wiemy do kogo z tym udzerzyć - mówią założyciele wytwórni Astigmatic Records, która wydaje płyty m.in. EABS, Jaubi, Zimy Stulecia i zespołu Błoto. 
rozwiń zwiń