Lumbago, Flying Lotus i J Dilla. Del-M i Wuja HZG o alt rapie

Ostatnia aktualizacja: 03.05.2024 11:50
- Byłem już w wielu miejscach, ale jeszcze nie na scenie didżejskiej. Wkrótce się to zmieni, bo mój nowy album producencki będzie inspirowany muzyką klubową z Londynu - mówi Wuja HZG. Producent był gościem autorskiej audycji rapera Del-Ma. 
Wuja HZG i Del-M w studiu Czwórki.
Wuja HZG i Del-M w studiu Czwórki.Foto: Kamil Jasieński/Czwórka
  • Wuja HZG jest basistą i producentem muzycznym. 
  • Współtworzy najważniejsze zespoły polskiej sceny alternatywnej. 
  • Wkrótce ukaże się płyta jego projektu Lumbago.
  • Artysta pracuje też nad solowym albumem producenckim.
  • Wuja HZG był gościem autorskiej audycji Del-Ma - laureata ostatniej odsłony konkursu "Wydaj płytę z Będzie głośno!". 

Paweł Stachowiak - Wuja HZG - jest muzykiem i producentem. Współtworzy najważniejsze zespoły polskiej sceny alternatywnej: EABS, Błoto, Lowpass, Lumbago i Kroki, brał też udział w nagraniu ponad 50 płyt. Artysta był gościem "Alt rapu" - autorskiej audycji Marcina Jankowiaka, czyli Del-Ma - laureata ostatniej odsłony konkursu "Wydaj płytę z Będzie głośno!".

Wuja HZG wkracza na klubowy parkiet

- Na scenie didżejskiej jeszcze mnie nie było, a bardzo chciałbym pograć imprezy, żeby zobaczyć ludzi, którzy się bawią do muzyki, którą wyprodukowałem - mówi gość Czwórki. - Nigdy nie byłem typa imprezowicza, bo głównie siedziałem w domu i robiłem muzykę. To byłaby dla mnie jakaś odmiana. Myślę o setach, w których połączę numery z żywymi instrumentami. To będą live acty, ale z drum and bassem i UK garage.

Lumbago LP - premiera winyla

Przygodę z muzyką Wuja HZG rozpoczął od gitary basowej. Słucha jazzu i hip-hopu, ale też wszystkiego tego, co jest pomiędzy nimi i dookoła. Nie zamyka się na żadne warianty i podkreśla, że muzyka jest jedna, różne są tylko brzmienia. 22 maja na winylu ukaże się płyta najnowszego projektu artysty - "Lumbago LP". 

Posłuchaj
25:23 wuja hzg.mp3 Del-M gości Wuja HZG - rozmowa nie tylko o hip-hopie (Alt Rap/Czwórka)

- Lumbago tworzę z Tymkiem Papiorem. To alternatywny projekt, który opiera się na perkusji i basie. Wydaje mi się, że mało jest teraz takich zespołów. Zahaczamy o rewiry muzyki hip-hopowej, freejazzowej i improwizowanej - opowiada. - Płytę nagraliśmy 1,5 roku temu w Świętochłowicach, w domu rodzinnym Tymka. Zajęło nam to trzy godziny, mimo że niektóre techniczne rzeczy robiliśmy po raz pierwszy. Na początku nie planowaliśmy tego wydawać, ale okazało się, że wytwórnia U Jazz Me jest nami zainteresowana.  

Wyświetl ten post na Instagramie

Post udostępniony przez LUMBAGO (@lumb4g0)

Bity uduchowione. Przypadek Flying Lotusa

Jednym z ulubionych artystów gościa Czwórki jest Flying Lotus. - To ścisła czołówka najlepszych żyjących producentów na świecie. Człowiek, który odegrał ważną rolę w syntezie jazzu z rapem, a jego "kmina" produkcyjna jest ponad wszystkim. Jego bity są bardzo uduchowione, to dla mnie spirytualistyczne brzmienie  - podkreśla rozmówca Marcina Jankowiaka. - Kiedyś słuchałem też Pete’a Rocka, lubię J Dillę i Dam Funka.

Dominika Płonka, Miroff - NA JAW feat. Wuja HZG | Dominika Płonka

Sprawdź też:

"Rutyna? Nie znam tego słowa"

- Szybko się nudzę, więc sposób mojej pracy jest dość chaotyczny. Nie znam słowa „rutyna”, co chwilę staram się szukać nowych doznań muzycznych, które mogą mnie zainspirować - przyznaje artysta. - Pracuję zdalnie w moim studiu i właściwie przez całą dobę mam kontakt z gitarą basową. Kiedy jednak produkuję, basówkę odstawiam na bok. W takich sytuacjach bardzo trudno jest mnie przekonać, żebym jej użył. 

Wyświetl ten post na Instagramie

Post udostępniony przez Paweł Stachowiak (@wuja_hzg)

***

Tytuł audycji: Alt rap

Prowadzi: Marcin Del-M Jankowski

Gość: Paweł Stachowiak (Wuja HZG)

Data emisji: 02.05.2024

Godzina emisji: 20.15

kul

Czytaj także

Płyta "TAXI". Łona, Konieczny, Krupa i poeci nocy

Ostatnia aktualizacja: 15.10.2023 10:00
Mistrz nieoczywistych rapowych narracji i jazzmani po Akademii Muzycznej nagrali album oparty o rozmowy z taksówkarzami. Płyta Łona x Konieczny x Krupa „TAXI” to opowieść o współczesności zaczepiona między hip-hopem, jazzem i elektroniką. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Cruz o płycie "Złe piosenki": biblijne dylematy w osiedlowym kontekście

Ostatnia aktualizacja: 03.04.2024 09:50
- Na albumie "Złe piosenki" nie ma treści aktualnych, są „historie odwieczne”. Opowieści o dobru i złu osadziłem w osiedlowym kontekście - opowiada raper Cruz. 
rozwiń zwiń