EABS i Jaubi. "Znaleźliśmy wspólny muzyczny język"

Ostatnia aktualizacja: 26.05.2023 10:00
- Miałem szczęście znaleźć się w Pakistanie i nagrać tam płytę "Nafs at Peace" z zespołem Jaubi, to było jak podróż w kosmos, spotkanie z nową cywilizacją i nowym podejściem do muzyki. Rozmawiamy teraz już po nagraniu naszego wspólnego albumu "In Search of a Better Tomorrow", to połączenie dwóch ferajn - mówił w Dwójce Marek Pędziwiatr, muzyk zespołu EABS.
EABS podczas koncertu w cyklu Jazz.PL
EABS podczas koncertu w cyklu "Jazz.PL"Foto: Cezary Piwowarski / Polskie Radio

Inna cywilizacja i nowe podejście do muzyki

W jazzowym "Poranku Dwójki" pojawiła się reprezentacja zespołu EABS: Marek Pędziwiatr (pianista), Jakub Kurek (trębacz) i Paweł Stachowiak (basista). Opowiedzieli o bardzo interesującej współpracy muzycznej z pakistańską formacją Jaubi. - Miałem szczęście znaleźć się w Pakistanie i nagrać tam płytę "Nafs at Peace", to było jak podróż w kosmos, spotkanie z nową cywilizacją i nowym podejściem do muzyki. Rozmawiamy teraz już po nagraniu naszego wspólnego albumu "In Search of a Better Tomorrow", to połączenie dwóch ferajn - powiedział Marek Pędziwiatr.

Wspólny język muzyczny

Basista Paweł Stachowiak dodał, że muzykę Bliskiego Wschodu zna od dawna. - Jako dziecko miałem z nią styczność, mój ojciec uwielbia takie dźwięki. Samo wejście do studia zmusiło mnie do zgłębienia tego muzycznego świata, jest to dość odległe od twórczości europejskiej i amerykańskiej. Znaleźliśmy wspólny język, początki nie były łatwe, ale to się udało - przyznał.

EABS - aktualność muzycznych poszukiwań

Od kilku lat członkowie wrocławskiej formacji EABS plasują się w czołówce rodzimej sceny muzycznej, a każde kolejne ich wydawnictwo płytowe to ważne i wyczekiwane wydarzenie. Do tej pory grupa w swojej twórczości odwoływała się m.in. do artystycznego dziedzictwa Krzysztofa Komedy czy Sun Ra, ale zawsze przetwarzała te inspiracje przez własną wrażliwość i współczesne miejskie brzmienia. O wyjątkowości zespołu decyduje aktualność jego języka muzycznego.


Posłuchaj
15:10 2023_05_26 09_33_10_Dwojka_Poranek_Dwojkimp3 EABS i Jaubi. "Znaleźliśmy wspólny muzyczny język" (Poranek Dwójki)

 

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadził: Roch Siciński

Goście: Marek Pędziwiatr (pianista), Jakub Kurek (trębacz) i Paweł Stachowiak (basista) - członkowie zespołu EABS

Data emisji: 26.05.2023

Godzina emisji: 9.30

mo

Czytaj także

EABS w cyklu Jazz.PL [ZOBACZ WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 01.10.2021 08:01
- Powracamy do pokazywania aktualnej sceny jazzowej w naszym kraju. Sceny bogatej i różnorodnej. Za jej dynamikę odpowiada przede wszystkim młoda generacja artystów otwartych na inne gatunki muzyczne, wprowadzających świeżość do polskiego jazzu. Czołowi przedstawiciele młodego pokolenia to formacja EABS, która przed państwem się zaprezentuje - tak Roch Siciński zapowiadał zespół, który w Międzynarodowym Dniu Muzyki (1.10) pojawił się na scenie w cyklu Jazz.PL. Zapraszamy do obejrzenia wideo z koncertu!
rozwiń zwiń
Czytaj także

EABS o współpracy z Janem Ptaszynem Wróblewskim

Ostatnia aktualizacja: 03.06.2022 11:15
- To było nasze mega marzenie, żeby spotkać się z Janem Ptaszynem Wróblewskim chociaż na korytarzu między koncertami. Zdobyliśmy numer, zadzwoniliśmy i słuchaliśmy głosu pana Jana jak najlepszej audycji radiowej, to było magiczne. Zgodził się zagrać bez problemu - mówił w Programie 2 Polskiego Radia basista formacji EABS Paweł Stachowiak. Zespół wydał nowy krążek  "2061" z udziałem legendy polskiego jazzu.
rozwiń zwiń