Piosenki na 100-lecie. Elektryczne gitary "Był NZS"

Ostatnia aktualizacja: 27.09.2018 14:00
- Pisząc tę piosenkę wykorzystałem tekst napisany jesienią w 1981 roku - mówi Kuba Sienkiewicz. - To szczególna piosenka - dodaje. 
Audio
  • Kuba Sienkiewicz opowiada o piosence "Był NZS" (Muzyczny Lunch/Czwórka)
Kuba Sienkiewicz - lider formacji Elektryczne Gitary
Kuba Sienkiewicz - lider formacji Elektryczne Gitary Foto: Czwórka/Martyna Ogonek

- Jesienią narastał klimat napięcia w Polsce, związany z brakiem zaopatrzenia, licznymi prowokacjami ze strony władzy, manifestacjami, które się wtedy odbywały - mówi artysta. - "Był NZS" składa się właściwie z samych zdań zasłyszanych w mediach - telewizji, radiu i cytatów ukazujących się w gazetach tamtego okresu - wspomina. 

Kuba Sienkiewicz zaznacza, że czasy NZS-u były dla niego szczególnie ważne, mimo historycznej zawieruchy, bo był to czas młodości, a organizacja okazała się wartościową inicjatywą i wspaniałą lekcją demokracji i współdziałania. 

***

"Piosenki na stulecie odzyskania Niepodległości Polski" to muzyczny cykl Czwórki. Od stycznia do 11 listopada 2018 r. w każdy czwartek w audycji "Muzyczny Lunch" (godz. 13.05) prezentujemy jedną polską piosenkę od 1918 roku po współczesność. Celem cyklu jest przybliżenie historii Polski przez muzykę i jej twórców. Wybór piosenek nie jest przypadkowy - wybrane utwory ilustrują historię naszego kraju, nawiązują do konkretnych wydarzeń i oddają ducha epoki. Cykl przygotowują Justyna Tylczyńska i Norbert Borzym.

pj/ac

Zobacz więcej na temat: Czwórka MUZYKA
Czytaj także

Piosenki na 100-lecie. Elektryczne gitary "Ucieczka 5.55"

Ostatnia aktualizacja: 13.09.2018 14:23
- To historia Jana Kępy, który jako zastępca dowódcy strażnicy do spraw zwiadu WOP Pokrzywna zorganizował ucieczkę żołnierzy z Polski do amerykańskiej strefy okupacyjnej - opowiada Kuba Sienkiewicz, lider Elektrycznych Gitar.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Ignacy Jan Paderewski - Michael Jackson swoich czasów

Ostatnia aktualizacja: 27.09.2018 11:03
- Na wystawie "Ignacy Jan Paderewski. Anatomia geniuszu" chcieliśmy pokazać wielką postać - mówi Aleksander Laskowski, współautor scenariusza ekspozycji. - Należy pamiętać, że nie byłoby naszej niepodległości, gdyby nie Paderewski, ale też nie byłoby Paderewskiego, gdyby nie Chopin, którego muzykę genialnie interpretował - dodaje. 
rozwiń zwiń