Ifi Ude o "Ludevo": nie boję się tego, co przynosi dorosłość

Ostatnia aktualizacja: 06.01.2022 17:50
W każdy czwartek w "Muzycznym lunchu" zaglądamy za kulisy polskiej muzyki j i zdradzamy, jak powstawały ulubione utwory ostatnich lat i dekad. Tym razem Maken rozmawia z Ifi Ude o utworze "Gdy dorosnę" z nowej płyty artystki "Ludevo".
Ifi Ude - Ludevo to płyta bardzo osobista
Ifi Ude - "Ludevo" to płyta bardzo osobistaFoto: mat.promoc.
  • Ifi Ude jest polsko-nigeryjską artystką multidyscyplinarną
  • W 2021 roku ukazał się jej drugi album "Ludevo", który spotkał się z bardzo dobrym przyjęciem
  • Na krążku artystka sięga do nigeryjskich korzeni i przeplata je z polskim folkiem i muzyką świata
  • Utwór "Gdy dorosnę" powstał jako pierwszy, ale musiał… dorosnąć

Ifi Ude to niezależna artystka multidyscyplinarna. Wokalistka, producentka muzyczna, aktorka niezawodowa, autorka muzyki i tekstów. Debiutowała w 2013 roku płytą "Ifi Ude". W ubiegłym roku ukazał się drugi album artystki. - Przez ostatnie lata szukałam swojej drogi i w końcu jakoś zlepiłam ze sobą wszystkie elementy: inspirację muzyką chóralną z Gruzji z doświadczeniami, które zgromadziłam w trakcie podróży do Nigerii, Izraela czy Londynu. Spięłam to wszystko razem i tak powstało "Ludevo" - opowiada artystka.

Album spotkał się z bardzo dobrym przyjęciem zarówno ze strony fanów, jak i krytyków muzycznych, którzy zgodnie stwierdzili, że jednym z najciekawszych utworów na płycie jest "Gdy dorosnę". - Zalążki tego utwory były już gotowe w 2015 roku. Wtedy nazywał się "Kosmogonia" i opowiadał o spotkaniu dwóch sił: reprezentanta zinstytucjonalizowanego Kościoła z reprezentantem szamańskiej duszy - wspomina Ifi Ude. - To była mocno zmitologizowana historia, która z czasem ewoluowała w "Gdy dorosnę".

Posłuchaj
06:08 CZWÓRKA Muzyczny Lunch - maken 06.01.2022.mp3 Ifi Ude o historii powstania utworu "Gdy dorosnę" (Muzyczny Lunch/Czwórka)

Utwór był nagrywany w studiu zespołu Łąki Łan na warszawskiej Sadybie. - W zamian za użyczenie miejsca i sprzętu, zrobiłam im mały remont, odmalowałam ściany, posprzątałam. Taki mieliśmy barter - śmieje się rozmówczyni Makena. - W utworze wykorzystałam dwa sample, które nagrałam w wiosce mojego ojca, w Nigerii. Są to głosy moich sąsiadek, które śpiewały na uroczystości pierwszych urodzin młodszego brata.

Ifi Ude - Gdy dorosnę / I F I U D E

W warstwie tekstowej "Gdy dorosnę" opowiada o kondycji ludzkiej. - Wydaje mi się, że jesteśmy na początku pewnego głębszego procesu, że jeszcze nie osiągnęliśmy swoich możliwości. Ciągle błądzimy, trochę jak dzieci, i ciągle jesteśmy w fazie raczkowania - mówi artystka. - Na razie widzimy tylko to, co jest na podłodze. Co można zgarnąć i wsadzić do buzi. To jest piosenka o nas wszystkich. Pokazuje trudności, które wiążą się z procesem zmiany. I mam nadzieję, że przekonuje, żeby nie bać się tego, co może przynieść dorosłość. 

Posłuchaj także:

*** 

Tytuł audycji: Muzyczny Lunch

Materiał przygotował: Mirosław "Maken" Dzięciołowski

Data emisji: 06.01.2022

Godzina emisji: 13.45

kul

Czytaj także

Warsaw Afrobeat Orchestra zagrali w Czwórce

Ostatnia aktualizacja: 31.01.2017 12:20
Warsaw Afrobeat Orchestra - zespół łączący elementy kultury afrykańskiej, funku, reggae oraz folku zaprezentował materiał z płyty "Man Is Enough".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Panieneczki: do folkowych inspiracji dodałyśmy punkowy pazur

Ostatnia aktualizacja: 02.12.2019 16:20
Pochodzące z Bydgoszczy neofolkowe Panieneczki od kilku lat pasjonuje historia ziemi kujawskiej. Na najnowszej EP-ce wracają do opowieści o dojrzewaniu i kobiecości, ale prezentują je w nowej formie.
rozwiń zwiń