Nowy singiel Chair. Teledysk do "go!" pomogła stworzyć sztuczna inteligencja

Ostatnia aktualizacja: 29.09.2023 16:31
Duet Chair właśnie wydał swoją najnowszą piosenkę "go!". Nowy singiel Chair jest mocniejszy, niż wszystkie piosenki, jakie wydali do tej pory. 
Już możemy słuchać i oglądać nowy singiel Chair - go
Już możemy słuchać i oglądać nowy singiel Chair - "go!"Foto: Asia Babiel
  • Nowy singiel Chair "go!' to najmocniejszy utwór w ich repertuarze. 
  • Powstał z gonitwy myśli, nieustannych rozproszeń. 
  • Przy pracy nad teledyskiem do "go!" CURA i Hubert Kurkiewicz użyli sztucznej inteligencji. 

Nowy singiel Chair - go!

"go!" to nasz najnowszy singiel czujemy, że jest najmocniejszy, jak do tej pory - przyznaje Hubert Kurkiewicz. - Mamy w sobie dużo dziwnych, różnych myśli. Ich natłok spowodował, że zapragnęliśmy dać im upust. Po wakacyjnym letniaczku "Korolowo" postanowiliśmy skończyć wakacje. Ten koniec lata to zawsze trudniejszy czas, my sobie go odbiliśmy muzyką z pazurem. 

- W "go!" mogłem sobie pokrzyczeć, choć może nie do końca jest to krzyk - na pewno śpiewam głośniej - zdradza CURA. 

Muzycy zauważyli, że ich ostatnie występy na żywo, są coraz bardziej ekspresyjne. "go!" wprowadza też tę energię to repertuaru. Muzycy duetu mówią, że to utwór, który zrodził się z nieustannych rozproszeń codziennego świata. - Wstaję rano o potrzebuję znaleźć powód do robienia czegoś, ale cały czas dotykają mnie też inne wpływy. To jakiś tryb myśli, jest w nim tęż lęk. To pętla, która potrafi być przytłaczająca - wyjaśnia CURA. - Dziś jesteśmy w takim momencie kariery, kiedy musimy dokonywać pewnych wyborów. Pojawiają się pytania, na które jeszcze nie potrafimy odpowiadać. W tym utworze robimy z tego atut - akceptujemy to, wiemy, że takie myśli mamy i chcemy z tym żyć, próbować różnych dróg. 


Posłuchaj
51:59 2023_09_29 13_04_46_PR4_Muzyczny_Lunch.mp3 Chair opowiadają o swoim singlu "go!" (Muzyczny Lunch/Czwórka)

 

Hubert przypomina, że w repertuarze Chair jest już jeden utwór o rozproszeniu - to "good / bad screen". W nim jednak muzycy opowiadają o wpływie telefonów, w "go!" skupiają się na myślach samych w sobie. 

Chair - go!/ART2 Music

Sztuczna inteligencja w teledysku

Chair przyznają, że lubią działać singlami, tworzyć ich świat. Nie inaczej jest w przypadku "go!". Tu CURA i Hubert wykorzystali też sztuczną inteligencję. 

- Uważam, że AI to narzędzie. Nigdy byśmy takiego teledysku nie zrobili z naszym budżetem i zasięgiem - zdradza CURA. - Tu mieliśmy dwie osoby plus jedną nagrywającą. Budżet wynosił zero. Sztuczna inteligencja wyrównuje szanse artystów, który nie mają budżetu, a mają pomysł. 

Hubert Kurkiewicz zwraca też uwagę na ciemną stronę AI. - Widzę też zagrożenie w sztucznej inteligencji, rozumiem strajkujących dziś scenarzystów. AI powinno być narzędziem dla twórców, a nie dla domów produkcyjnych, zastępstwem zamiast pisarzy i twórców - podkreśla. - Dla nas AI to też błogosławiństwo, korzystamy z jej rozwiązań. Przede wszystkim jednak uważam ją za zagrożenie - trzeba to zawsze mieć z tyłu głowy. 

Plany muzyków Chair

Muzycy zapowiadają, że tradycyjnie, tuż przed świętami wydadzą kolędę, a "coś większego" w przyszłym roku.

***

Tytuł audycji: Muzyczny Lunch

Prowadzi: Kuba Piątkowski

Goście: Chair (Cura i Hubert Kurkiewicz)

Data emisji: 29.09.2023

Godzina emisji: 13.17

pj

Czytaj także

Krajobrazy: "muzyka osadzona w naturze to jest baza"

Ostatnia aktualizacja: 21.09.2023 20:50
"Krajobrazy" - to projekt muzyczny Adriana Kolarczyka i Bartka Barana; seria wydarzeń muzycznych, organizowanych w zielonych przestrzeniach Krakowa w niedzielne poranki i południa. - Nasz rodowód jest klubowy, a chcieliśmy zrobić coś, co będzie wykraczało poza - mówią muzycy. - Chcieliśmy grać w naturze. Z czasem przekształciło się to w projekt studyjny, jakim jest nasz album.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Baasch: czuję, że epka "IV!I" to muzyka dzienna

Ostatnia aktualizacja: 25.09.2023 14:50
W małym mieszaniu z widokiem na chmury i dachy miasta powstały najnowsze piosenki Baascha: piosenki o miłości. Artysta mówi, że to pierwszy moment, w którym do swojej muzyki wpuścił słońce. Ula Kaczyńska jednak to słońce z epki "IV!I" czarno widzi. 
rozwiń zwiń