Strajk w Hollywood. Na które seriale musimy poczekać?

Ostatnia aktualizacja: 08.09.2023 20:55
Strajk scenarzystów i aktorów w Hollywood wstrzymał pracę nad kolejnymi sezonami popularnych seriali. Na pewno opóźnią się premiery seriali Marvela, "Stranger Things" oraz "Wiedźmina".
Słynny napis Hollywood - symbol amerykańskiego przemysłu filmowego
Słynny napis "Hollywood" - symbol amerykańskiego przemysłu filmowegoFoto: shuttesrstock/Carlos Gandiaga
  • Od maja w Hollywood strajkują scenarzyści. W lipcu dołączyli do nich aktorzy.
  • Strajkujący domagają się m.in. gwarancji zwiększenia tantiem od wyświetleń filmów i seriali na platformach streamingowych i gwarancji stałego zatrudnienia.
  • Sytuacja w Hollywood ma wpływ na harmonogram premier seriali i filmów.
  • Dłużej poczekamy na produkcje Marvela i na finałowy sezon "Stranger Things".

Strajk Amerykańskiej Gildii Scenarzystów (WGA) rozpoczął się w maju 2023 roku. 14 lipca do protestu dołączyli aktorzy. Scenarzyści domagają się od producentów filmowych i telewizyjnych zwiększenia tantiem od wyświetleń filmów i seriali na platformach streamingowych, zwiększenia ilości odcinków w sezonach i skrócenia przerw między kolejnymi epizodami. Do tego dochodzi walka o gwarancję stałego zatrudnienia i uregulowanie ekspansji sztucznej inteligencji.

Przestój u Marvela 

Marvel szykował serial "Dardevil: Born Again", który miał być ważnym krokiem w produkcjach tej wytwórni, liczyć 18 odcinków i być bardziej "dorosłym". Niestety zdjęcia zostały wstrzymane. Strajk scenarzystów opóźni także premierę "Echa", który miał być prologiem dla "Dardevila". Jeśli nic się nie zmieni, to "Echo" trafi do sieci dopiero na początku 2024 roku - mówi Jacek Goleniak, autor kanału "Kulturalny Update" na TikToku. - To będzie miało też wpływ na harmonogram dystrybucji filmów kinowych. Wiadomo już, że premiera "The Marvels" na dużym ekranie też nie odbędzie w zaplanowanym terminie. Wygląda na to, że wytwórnię czeka dłuższy przestój, tak jak zdarzyło się to w pandemii. Ale to nie jest problem dla Marvela, tylko dla Disney+, do którego dostęp użytkownicy wykupują głównie dla marvelowskich tytułów.

Marvel Studios' DAREDEVIL: BORN AGAIN - Teaser Trailer (2024) Disney+ | Screen Culture

Posłuchaj
12:55 CZWÓRKA reset - seriale 08.09.2023.mp3 Serialowa jesień w cieniu strajku scenarzystów. Na jakie premiery możemy liczyć? (Reset/Czwórka)

Kiedy powrócą dzieciaki z Hawkins?

Ale są seriale, których twórcy mogą zyskać na obecnej sytuacji, bo dostali dodatkowy czas na dopracowanie produkcji. - Prace na planie piątej części „Stranger Things” też zostały przerwane, ale w tym przypadku dużo mówiło się, że ten czas jest potrzebny, żeby finałowy sezon wyszedł jak najlepiej - opowiada gość Czwórki. - Tutaj jednak jest problem z bohaterami, którzy już wyrośli z bycia dzieciakami, a premiera ostatniej części serialu planowana jest najwcześniej na 2025 rok.  

Kadr z serialu "Stranger Things" Kadr z serialu "Stranger Things"

Zobacz także:

"Czystki treści" i anulowanie produkcji

Platformy streamingowe zaczynają liczyć straty, ale nic nie wskazuje, żeby sytuacja wkrótce miała się poprawić. - Na festiwalu filmowym w Wenecji zabrakło amerykańskich aktorek i aktorów, którzy w ramach strajku odmówili promocji filmów ze swoim udziałem. Wytwórnie filmowe tną koszty, anulują rozpoczęte produkcje, żeby dostać zwrot z podatków, i zapowiadają "czystkę treści" - wymienia Jacek Goleniak. - Jedną z ofiar tej polityki są "Kroniki ze Spiderwick". Serial jest gotowy, powinien już trafić na platformę, a jednak tak się nie stanie. 

***

Tytuł audycji: "Reset"

Prowadzi: Jeremi Angowski

Gość: Jacek Goleniak (@kulturalnyupdate na TikToku)

Materiał: Oliwia Krettek

Data emisji: 08.09.2023

Godzina emisji: 17.15

kul

Czytaj także

Helena Englert: "#BringBackAlice" to nowy gatunek w polskim serialu

Ostatnia aktualizacja: 21.04.2023 16:50
Serial "#BringBackAlice" powstał z reżyserskiego marzenia. Helena Englert, główną rolę Alicji Stec, dostała po długim castingu, jednak to gatunek opowieści dla wszystkich był poważnym wyzwaniem. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Nie tylko "Squid Game". Dlaczego oglądamy koreańskie dramy?

Ostatnia aktualizacja: 14.07.2023 19:50
Po Oskarze dla filmu "Parasite" i sukcesie serialu "Squid Game" fani kina z całego świata z coraz większym zainteresowaniem przyglądają się temu, co dzieje się w kinematografii koreańskiej. 
rozwiń zwiń