Bartek Królik: mam potrzebę ciągłego eksplorowania muzyki

Ostatnia aktualizacja: 05.12.2023 10:30
"Pan od muzyki", współtwórca zespołu Sistars i projektu Spoken Love powrócił z nową solową płytą i jak przyznaje, album "14" to "zupełne inna para kaloszy". - Nie lubię się nudzić, więc nie nagrywam takich samych piosenek - mówi Bartek Królik. - Mam potrzebę ciągłego eksplorowania muzyki. Czuję się wtedy tak, jakbym podróżował po świecie. 
Bartek Królik i Numer Raz w studiu Czwórki.
Bartek Królik i Numer Raz w studiu Czwórki.Foto: Martyna Ogonek/Czwórka
  • Album "14" to druga solowa płyta Bartka Królika - kompozytora, producenta i basisty. 
  • O krążku artysta mówi, że jest zbiorem brzmień i gatunków, które najbardziej lubi w muzyce.
  • Na płycie słychać klubowe brzmienia, muzykę taneczną i głębię syntezatorów z lat 80.  
  • Bartek Królik od lat jest obecny na polskim rynku muzycznym. 
  • Pracował z większością rodzimej sceny i stworzył podwaliny pod polskie wydanie muzyki soul i r’n’b.
  • W tym roku artysta dowodził Orkiestrą Męskie Granie, w której występowali m.in. Igo, Mrozu i Vito Bambino. 

Anielska liczba 14

- Nie hołduję numerologii, wręcz od niej stronię, ale tak się złożyło, że liczba 14 pojawia się w moim życiu bardzo często i są z nią związane przełomowe wydarzenia - opowiada muzyk. - Zatopiłem się w internet i okazało się, że 14 to "anielski" numer będący energetyczną mieszanką cyfr 1 i 4, gdzie jedynka daje wibracje sukcesu i spełnienia, a czwórka użycza energii praktyczności, systematyczności, porządku, prawdy i dążenia do celu. Czyli wszystkiego tego, czego artysta potrzebuje, żeby funkcjonować.    

Wokalne mantry, barokowy house i nu disco

Na krążku Bartek Królik krótkimi wokalnymi mantrami rozgrzewa samotne dusze, a barokowym housem i nu disco, parkiety. - Zadaniem płyty "Pan od muzyki" było pokazanie, skąd się wywiodłem, gdzie są moje początki. "14" odnosi się do teraźniejszości, do tego, co jest modne na świecie, co jest klasyczne i co przede wszystkim jest dla mnie ważne - podkreśla gość audycji. - Zebrałem sobie najfajniejsze rzeczy, które lubię w muzyce i przy ich udziale stworzyłem nowego siebie. Płyta jest elektroniczna, uważam, że w tym obszarze jest jeszcze wiele do odkrycia.

Posłuchaj
23:23 CZWÓRKA Muzyczny Lunch - krolik 04.12.2023.mp3 Bartek Królik oopowiada o płycie "14" (Muzyczny Lunch/Czwórka)

Jednym z singli promujących album jest utwór "Szczęście" - piosenka o potrzebie drugiego człowieka i desperackim pragnieniu bliskości. - Tak brzmi tęsknota za nieodwzajemnioną miłością - mówi Królik.

Bartek Królik - Szczęście (Official VIDEO) | Bartek Królik

Szef Orkiestry Męskie Granie

Bartek Królik to uznany producent, kompozytor i basista. Pracował z większością rodzimej sceny, tworząc podwaliny pod polskie wydanie muzyki soul i r'n'b. Współtworzył zespół Sistars, z projektem Spoken Love wydał docenioną przez krytyków płytę, a jego solowy debiut - "Pan od muzyki" - był nominowany do najważniejszej nagrody polskiego przemysłu muzycznego - Fryderyka. Artysta jest także cenionym producentem, a w tym roku piastował także funkcję kierownika muzycznego Orkiestry Męskiego Grania 2023.

Zobacz także:

- Musiałem nauczyć się być bardziej asertywnym, ale nie będę ukrywać, że w tej roli czułem się jak ryba w wodzie, bo lubię kierować zasobami ludzkimi - opowiada. - Z perspektywy czasu widzę też, że nabyłem umiejętność wyzwalania potencjału rzeczy. Ktoś przynosi do mnie "produkty", a ja, jako muzyczny stylista, potrafię złożyć z nich coś więcej. 

Męskie Granie Orkiestra 2023 // "Jedwab" Próba // Bartek Królik

Muzyka jako bodzieć do dalszego rozwoju

- Uwielbiam pracować z ludźmi i uważam, że najpiękniejsze w muzyce jest to, że cały czas możną ją eksplorować i być w miejscach, w których jeszcze się nie było - przyznaje rozmówca Numera Raz. - Muzyka zaskakuje, pozwala przekraczać granice samego siebie i jest bodźcem do dalszego rozwoju. Im jestem starszy, tym bardziej doceniam ten proces, a nie sam cel. Ważne jest dla mnie, co tu i teraz.

***

Tytuł audycji: Muzyczny Lunch

Prowadzi: Numer Raz

Gość: Bartek Królik

Data emisji: 04.12.2023

Godzina emisji: 13.15

kul/aw

Czytaj także

Wyspiarski rap z elektronicznym sznytem. Oto Święty Bass

Ostatnia aktualizacja: 19.02.2021 15:50
Najpierw był cykl imprez i audycja w radiu, teraz są też autorskie numery. Święty Bass gra tak, jakby młodość spędził w undergroundowych klubach na przedmieściach Londynu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

NOSTALG1A o "Senti-Mental": dochodzenie do pewności siebie

Ostatnia aktualizacja: 17.07.2023 10:50
- W pracy nad solowym materiałem najwięcej czasu zajęło mi budowanie poczucia własnej wartości. Chociaż grałam na skrzypcach i chodziłam do szkoły muzycznej, to śpiewać zaczęłam dopiero w wieku 17 lat i długo nie wierzyłam w siebie - opowiada NOSTALG1A. Właśnie ukazała się jej debiutancka EP-ka "Senti-Mental".  
rozwiń zwiń