Żołnierze Wyklęci. Wyjątkowa wystawa w Muzeum Wojska Polskiego

Ostatnia aktualizacja: 01.03.2016 14:53
Kiedy Polska odbudowywała się po II wojnie światowej, byli torturowani i skazywani na śmierć. Przez wiele lat historia nie przypominała bohaterów podziemia. W tym roku po raz piąty obchodzimy ich święto.
Audio
  • O wystawie "Żołnierze Wyklęci. Niezłomni Bohaterowie nieznanego powstania" opowiada Julia Pronobis (Nawiedzeni/Czwórka)
Żołnierze Wyklęci. Niezłomni Bohaterowie nienazwanego powstania to wystawa zorganizowana w ramach obchodów ku czci Żołnierzy Wyklętych. Otwarta została 24.02. Na przygotowanej wspólnie przez Muzeum, Fundację Łączka i Instytut Pamięci Narodowej ekspozycji zaprezentowano sylwetki ośmiu Żołnierzy Niezłomnych, m.in. generała Nila
"Żołnierze Wyklęci. Niezłomni Bohaterowie nienazwanego powstania" to wystawa zorganizowana w ramach obchodów ku czci Żołnierzy Wyklętych. Otwarta została 24.02. Na przygotowanej wspólnie przez Muzeum, Fundację Łączka i Instytut Pamięci Narodowej ekspozycji zaprezentowano sylwetki ośmiu Żołnierzy Niezłomnych, m.in. generała "Nila"Foto: PAP/Tomasz Gzell

W Narodowym Dniu Pamięci o Żołnierzach Wyklętych  o bohaterach podziemia przypomina Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie wystawą "Żołnierze Wyklęci. Niezłomni Bohaterowie Nieznanego Powstania". - Mamy w Muzeum takie obiekty, jak np. pałasz po kom. Mieszkowskim, wiele wyjątkowych fotografii - wymieniała w rozmowie z Czwórką Julia Pronobis, jedna ze współautorek wystawy i podkreślała, że ekspozycja potrwa tylko miesiąc, do 20 marca.

Zobacz także: Obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych [GALERIA] <<<

Ekspertka tłumaczyła także, jak - od strony technicznej - przygotowano wystawę Muzeum. Dowiedzieliśmy się m.in., jak zabezpiecza się cenne eksponaty z czasów II wojny światowej, jak na stare zdjęcia i dokumenty wpływa światło i dlaczego większość wystaw czasowych tak szybko się kończy.

***

Prowadzący: Patryk Kuniszewicz

Przygotowała: Maciej Oswald

Data emisji: 1.03.2016

Godzina emisji: 11.00

Materiał wyemitowano w audycji Nawiedzeni.

kd/kul

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Dzieci w Powstaniu Warszawskim. "Chłopcy walczyli jak mężczyźni"

Ostatnia aktualizacja: 01.08.2015 16:48
Nastoletni chłopcy zgłaszali się do dowódców oddziałów powstańczych chcąc podjąć walkę ze znienawidzonym najeźdźcą. W Czwórce odkrywaliśmy, jak wyglądało ich życie.
rozwiń zwiń