Dzieci w Powstaniu Warszawskim. "Chłopcy walczyli jak mężczyźni"

Ostatnia aktualizacja: 01.08.2015 16:48
Nastoletni chłopcy zgłaszali się do dowódców oddziałów powstańczych chcąc podjąć walkę ze znienawidzonym najeźdźcą. W Czwórce odkrywaliśmy, jak wyglądało ich życie.
Audio
  • Losy najmłodszych powstańców, a także komentarze i opinie słuchaczy Czwórki (Zmiennicy/Czwórka)
  • Pod pomnikiem Małego Powstańca na warszawskim Starym Mieście (Zmiennicy/Czwórka)
  • Z wizytą w szpitalu przy ul. Inflandzkiej w Warszawie (Zmiennicy/Czwórka)
  • Zwiedzamy kanały podmiejskie, które łączyły dzielnice miasta i wykorzystywane były do transportu m.in. broni i opatrunków (Zmiennicy/Czwórka)
  • Obchody 71. Rocznicy Powstania Warszawskiego. Co dzieje się w Warszawie? (Zmiennicy/Czwórka)
Młodzi powstańcy kolportowali listy, pomagali sanitariuszom. Ich praca była nieocenioną pomocą. Na zdjęciu odprawa listonoszy Harcerskiej Poczty Polowej w sierpniu 1944 roku
Młodzi powstańcy kolportowali listy, pomagali sanitariuszom. Ich praca była nieocenioną pomocą. Na zdjęciu odprawa listonoszy Harcerskiej Poczty Polowej w sierpniu 1944 rokuFoto: Tadeusz Bukowski [Public domain], via Wikimedia Commons

fot.T.Bukowski/Wikimedia Commons fot.T.Bukowski/Wikimedia Commons

Część z nich była odpowiednio przeszkolona w harcerskich Szarych Szeregach lub konspiracyjnych podchorążówkach. Większość jednak zdobywała doświadczenie w ulicznych walkach. Do ich głównych zadań należało kolportowanie konspiracyjnej poczty, transport opatrunków. Tym zajmował się m.in. jeden z najmłodszych powstańców, Marek Słomczyński, czyli "Bimbo". Miał tylko 10 lat. Życie stracił 22 sierpnia w eksplozji przy ul. Długiej.

W Czwórce opowiadaliśmy także o losach innych młodych powstańców, m.in. 8-letniej Róży Goździewskiej. Reporterzy przygotowali także specjalne relacje z miejsc, które odegrały ważną rolę w Powstaniu Warszawskim, m.in. ze Starego Miasta, z mokotowskiego Parku Dreszera, a także przy wejściu do kanałów pod Rotundą.

Serwis specjalny Powstanie Warszawskie <<<

***

Tytuł audycji: Zmiennicy

Prowadzą: Patryk Kuniszewicz, Katarzyna Węsierska

Data emisji: 01.08.2015

Godzina emisji: 14.00

kd/asz

Czytaj także

Powstanie Warszawskie w popkulturze. "Historia zaczyna trafiać do młodych"

Ostatnia aktualizacja: 01.08.2015 12:47
Powstańczy zryw z 1944 roku coraz bardziej funkcjonuje w kulturze masowej. - To zabiegi uproszczone, komercyjne, ale dzięki nim chyba każdy dziś wie, że to wydarzenie miało miejsce - mówi historyk Tomasz Leszkowicz.
rozwiń zwiń